Banke ne dovolijo več kreditiranja Mirka Tuša

Svojemu podjetju je nekdaj najbogatejši Slovenec dolžan 20 milijonov, bankam pa že več kot 200 milijonov evrov.

Objavljeno
03. maj 2015 21.03
Suzana Kos, gospodarstvo
Suzana Kos, gospodarstvo
Ljubljana, Celje – Po izjavah naših sogovornikov bi banke upnice hotele pri reševanju zadolženega imperija Mirka Tuša aktivirati pomoč tujega finančnega svetovalca. Neuradno je slišati tudi, da so banke dobile ponudbo za odkup terjatev do skupine nekdaj najbogatejšega Slovenca, ki je do leta 2010 štiri leta kraljeval na vrhu lestvice najbolj premožnih.

Naši sogovorniki zahtevo bank po tujem finančnem svetovalcu pomenljivo komentirajo, da znanje nekdanjega finančnega ministra Uroša Čuferja in bančnega sanatorja za banke upnice očitno ne zadošča. Čufer se je sicer Tuševi ekipi pridružil lani, po tem ko je, kot pravijo v Tušu, »uspešno prestrukturiral banke ter tako zagotovil njihov obstoj in ohranitev depozitnih vlog slovenskih varčevalcev.« Čufer komentarjev na to temo ni želel dati.

Odplačal kredit do NLB

V sporazumu o reprogramu z 22 upniki, ki so ga podpisali leta 2011, so banke po navedbah naših virov želele omejiti tudi financiranje Mirka Tuša. Dovolile so le, da je dobil posojila za potrebe plačila svojih obveznosti do NLB iz leta 2009. Tako je Tuš Holding Mirku Tušu nakazoval mesečno dobrih 154 tisočakov, ki jih je njegov lastnik porabil za poplačilo kredita pri NLB. Konec maja lani je ta kredit odplačal.

Mirko Tuš je svojemu Tuš Holdingu dolžan 20 milijonov evrov; ta kredit mora vrniti do konca leta 2019. Eden od načinov – zaradi težav Tuš Holdinga po oceni naših virov sicer manj verjeten – je, da bi ob prodaji holdinga kot njegov lastnik dobil kupnino in iz tega vrnil kredit.

V Tušu optimistični

Tušev trend na področju trgovine se je obrnil navzdol: leta 2009 je bil njegov tržni delež 18-odstoten, lani je padel na 13 odstotkov. Po navedbah naših virov so se za pet odstotkov zmanjšali tudi prihodki iz njegove trgovske dejavnosti. V Tušu poudarjajo, da finančno prestrukturiranje skupine poteka uspešno: »Uresničujemo zastavljeno dolgoročno strategijo in pospešeno nadaljujemo z aktivnostmi vezanimi na dezinvestiranje in odprodajo vsega nestrateškega premoženja. S prejeto kupnino od Tušmobila se je skupina pomembno razdolžila. V uresničevanju zastavljene dolgoročne strategije smo osredotočeni na naš najpomembnejši steber – trgovino, kjer krepimo položaj največjega slovenskega trgovca na trgu. Verjamemo, da bo Mirko Tuš, kot direktor družbe, s svojo ekipo postavil nove dimenzije v trgovini, kakor je to uspel v telekomunikacijah s Tušmobilom. To potrjujejo tudi tekoči rezultati, ki v prvem kvartalu krepko presegajo lanske, kar nam vliva optimizem v uspešen zaključek prestrukuriranja družbe.«

Eden od naših sogovornikov, ki povzema razpoloženje bank upnic, pravi, da si banke Tuša ne upajo poslati v stečaj. To je sicer pred časom želela storiti ena od tujih bank upnic, saj je nanj vezana množica slovenskih dobaviteljev. Če bi padel Tuš, bi potegnil v brezno tudi njih. V Tušu je sicer kar 70 odstotkov dobaviteljev slovenskih, na nekaterih segmentih prodaje pa je delež še večji. Banke upnice so sicer po naših informacijah dobile ponudbo Elements Capital Partners; za odkup Tuševih terjatev naj bi namreč našli interesenta iz tujine.

Hipoteke ni

Banke upnice so vpisale obremenitve na poslovne deleže skupine, niso pa posegle na primer po njegovi družinski hiši z bazenom v Lokrovcu pri Celju. Nepremičnina v lasti Mirka Tuša je bremen prosta. Hiša sicer sploh ni vpisana v zemljiško knjigo, skupaj s parcelami pa je po oceni Geodetske uprave vredna le slabih 160 tisočakov. Stavba je vpisana v register nepremičnin, ni pa vpisana v kataster stavb, zanjo ni izdelan etažni načrt, pojasnjujejo na Geodetski upravi, saj za stavbe, ki so zgrajene pred letom 2003 take zakonske obveze ni. Stavba tudi ni vpisana v zemljiško knjigo, saj gre za družinsko hišo, stavbo z enim delom, kjer se etažna lastnina ne evidentira. V zemljiško knjigo so vpisane le parcele, na katerih objekt leži. Vpis hipoteke na nepremičnino, ki ni vpisana v zemljiško knjigo po pojasnilih vrhovnega sodišča v okviru sistema zemljiške knjige tako sploh ni mogoč.