Banke z več posojili za podjetja

Po večletnem upadanju je dinamika kreditiranja podjetij pozitivna in se je v medletni primerjavi povečala za 2,4 odstotka.

Objavljeno
11. april 2017 17.55
reut*evri
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana – Banke so v prvih dveh mesecih letos ustvarile 82,2 milijona evrov dobička pred davki ali 3,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani ter 74 milijonov evrov čistega dobička ali 4,4 odstotka več. Kot ugotavljajo v Banki Slovenije, so banke v tem obdobju podobno kot v enakem obdobju lani sproščale neto oslabitve in rezervacije.

Januarja in februarja se je nadaljevalo krčenje bilančne vsote. Februarja je to v medletni primerjavi znašalo 1,7 odstotka, bilančna vsota pa je konec tega meseca znašala 36,99 milijarde evrov, je razvidno iz najnovejše mesečne informacije o poslovanju bank, ki jo je danes objavila Banka Slovenije.

Bruto dohodek bank se je februarja v medletni primerjavi povečal za nekaj več kot šest odstotkov. To se je zgodilo na račun enkratnega povečanja neobrestnih prihodkov, in sicer za nekaj več kot za četrtino. Čiste obresti pa so se nadalje zniževale, tokrat za 4,8 odstotka. Operativni stroški se zmanjšujejo sedmo leto zapored.

Vse več posojil

Sistem je leto začel s pozitivno dinamiko posojil nebančnemu sektorju, ki je bila februarja pozitivna tretji mesec zapored. Februarja so se ta posojila medletno povečala za 2,8 odstotka. Po večletnem upadanju je bila pozitivna tudi dinamika kreditiranja podjetij, ta posojila so se v medletni primerjavi povečala za 2,4 odstotka.

Nadaljevala se je tudi rast posojil gospodinjstvom. Ta posojila so se februarja v primerjavi z lanskim februarjem povečala za 5,8 odstotka. Pospešeno so rasla potrošniška posojila, ki so medletno dosegla 9,4-odstotno rast.

Vloge nebančnega sektorja, predvsem vloge gospodinjstev, so nadalje povečevale pomen v strukturi virov financiranja. Krepitev rasti vlog gospodinjstev, ki je bila značilna za lansko leto, se nadaljuje tudi letos. Februarja so te zrasle za sedem odstotkov. Delež vpoglednih vlog je konec februarja dosegel 65 odstotkov vseh.

Kakovost bančnih naložb se je izboljševala. Delež terjatev v zamudi nad 90 dni je februarja znašal 5,3 odstotka, obseg se je znižal na 1,8 milijarde evrov. Po širši definiciji EBA se je delež nedonosnih izpostavljenosti bank po zadnjih podatkih, ki se nanašajo na konec lanskega leta, znižal na 8,2 odstotka.