Banke želijo prokurista v ACH

Delničarji so ostali brez pojasnil o dogajanju v ACH, mali delničarji pa tudi brez pojasnil o poteku finančnega prestrukturiranja.

Objavljeno
04. avgust 2014 18.54
Poslovna stavba ACH Ljubljana 14.5.2014
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – Delničarji ACH so se na današnji skupščini strinjali z imenovanjem Janka Šemrova in Štefana Krajnca za nadzornika ACH, odločitve o novomeškem Adria Mobilu pa še vedno ni. Potem ko je taboru Sonje Gole uspelo prevzeti nadzor v ACH, so na današnji skupščini njegovi družbeniki urejali še formalna razmerja,  povezana z imenovanjem članov nadzornega sveta. Manjkalo je še soglasje delničarjev k zadnji in ključni zamenjavi v NS ACH, s katero je sodišče odpoklicalo Tadejo Hočevar in Adreja Prebila in na njuno mesto imenovalo dva nova nadzornika, Janka Šemrova (nekdanji direktor AC Auto) in Štefana Krajnca (tudi nekdaj zaposlen v Autocommerceu).

Pri odločanju o imenovanju Šemrova in Krajnca ni bilo težav, zataknilo pa se je pri drugih točkah dnevnega reda. Delničarji ACH bi se morali danes tako seznaniti tudi z dogajanjem na majski seji, na kateri je nadzorni svet razrešil Sonjo Gole, to pa je povzročilo kasnejšo zmedo na vrhu ACH, vendar je uprava na predlog Proteja to točko umaknila z dnevnega reda skupščine.

Vse kaže tudi, da ACH letos v zakonskem roku ne bo objavil letnega poročila za lani. Časa za to ima do konca avgusta, vendar mora pred tem pridobiti še mnenje revizorja, ki pa ga še nima, saj je revizor podpis pod letno poročilo pogojeval s sklenitvijo sporazuma o finančnem prestrukturiranju skupine. Po prvotnem načrtu bi moral biti dogovor pod streho že do sredine avgusta, vendar je uprava ACH »zaradi usklajevanja dokumentov med večjim številom upnikov« prosila še za tri mesece časa. Neuradno je slišati, da banke zahtevajo tudi imenovanje prokurista, ki bi bedel nad upravo ACH, dogovori z bankami o tem naj bi že potekali. Brez pojasnil o poteku finančnega prestrukturiranja so danes ostali tudi mali delničarji, saj je Protej zahteval tudi umik te točke z
dnevnega reda.

Tudi po današnji skupščini pa ostaja nerešena usoda Adrie Mobil, ki so jo zasebni lastniki ACH tik pred novim letom speljali na svojo družbo Protej, banke pa zdaj zahtevajo, naj se lastništvo novomeškega proizvajalca povrne v prejšnje stanje. Čeprav je Sonja Gole že pred meseci napovedala skorajšnje odločanje o prenosu Adrie Mobil, se to doslej ni zgodilo, prav tako o tem niso odločali na današnji skupščini.