BASF prodaja vsako četrtletje več

V zadnjem četrtletju 2016 je imel kemični koncern 1,2 milijarde evrov dobička pred davki in prispevki.

Objavljeno
24. februar 2017 13.04
Stammwerk der BASF Gruppe Ludwigshafen. Das Herz der BASF-Gruppe ist die BASF SE mit ihrem Stammwerk in Ludwigshafen am Rhein. Mit über 200 chemischen Produktionsbetrieben, vielen hundert Labors, Technika, Werkstätten und Büros ist es der größte
Borut Tavčar
Borut Tavčar
Ludwigshafen − »Naš obseg prodaje se je povečeval iz četrtletja v četrtletje. Zlasti v Aziji smo ves čas povečevali obseg prodaje v segmentu kemikalij. To kaže, da so se visoke investicije v raziskave in razvoj ter nove proizvodne zmogljivosti v zadnjih letih obrestovale,« pravi Kurt Bock, predsednik upravnega odbora izvršnih direktorjev BASF SE.

V zadnjem četrtletju 2016 se je prodaja glede na zadnje tri mesece 2015 povečala za sedem odstotkov na 14,8 milijarde evrov. Za skupino BASF kot tudi za segment kemikalij, ki zajema kemikalije, proizvode za plemenitenje ter funkcionalne materiale in rešitve, se je obseg prodaje povečal za šest odstotkov. Prihodki iz poslovanja (EBIT) pred posebnimi postavkami so znašali 1,2 milijarde evrov, kar je 157 milijonov več kot leto prej. Povečanje dobička v segmentu kemikalij, funkcionalnih materialov in rešitev ter segmentu nafte in plina je nadomestilo nižji dobiček v segmentu kmetijskih rešitev.

V celotnem preteklem letu se je prodaja v primerjavi z 2015 zmanjšala za 18 odstotkov na 57 milijard evrov. Gre predvsem za posledico zamenjave sredstev z družbo Gazprom, ki se je končala septembra 2015. Ta posel je namreč v poslovanje 2015 prispeval 10,1 milijarde evrov.

S 6,3 milijarde evrov je bil lani EBIT pred posebnimi postavkami za 430 milijonov evrov pod ravnjo predhodnega leta. Zmanjšanje je predvsem posledica bistveno nižjih prihodkov v segmentu nafte in plina, ki je upadla za 850 milijonov evrov. Prihodki v tem segmentu so se zmanjšali predvsem zaradi nižjih cen in odprodaje skladiščenja zemeljskega plina in dejavnosti trgovanja. Aktivnosti, prenesene na družbo Gazprom, so v letu 2015 k EBIT pred posebnimi postavkami prispevale približno 260 milijonov evrov.

V segmentu kmetijskih rešitev se je EBIT pred posebnimi postavkami ujemal z ravnjo leta 2015. Dobiček v segmentu kemikalij se je povečal predvsem na račun prispevkov iz segmenta proizvodov za plemenitenje ter funkcionalnih materialov in rešitev. Čisti dobiček je znašal 4,1 milijarde evrov, kar presega raven 2015, ko je znašal štiri milijarde evrov. Čisti dobiček na delnico se je povečal s 4,34 na 4,42 evra.

Predlog dividende tri evre

Delnica BASF je koncu preteklega leta znašala 88,31 evra, kar je za četrtino več kot konec leta 2015. »Nadaljujemo svojo dividendno politiko in na skupščini delničarjev bomo predlagali ponovni dvig dividende, tokrat za 0,10 evra na tri evre,« je dejal Bock.

Letos spet v lov za dobiček

»Smo previdno optimistični pri napovedih za letos. Želimo še naprej rasti. Še pomembneje, znova želimo
povečati svoje prihodke, tudi v segmentu nafte in plina. Svetovno gospodarstvo bo predvidoma raslo z enako hitrostjo kot v letu 2016. Glede na pomembne politične negotovosti bo nestabilnost ostala visoka,« meni Bock. Veliko upočasnitev rasti pričakuje v Evropski uniji, za Združene države Amerike pa predvideva rahel dvig rasti. Gospodarska rast na Kitajskem se bo verjetno še nekoliko upočasnila, recesija v Rusiji in Braziliji pa se bo končala.

BASF napoveduje, da bo svetovna gospodarska rast letos dosegla 2,3 odstotka, da bo svetovna kemična proizvodnja (brez zdravil) zrasla za 3,4 odstotka, povprečna cena sodčka nafte Brent pa bo stala 55 dolarjev (lani 44 dolarjev).

Naložbe so nižje

Po obdobju visokih investicij je BASF te v letu 2016 zmanjšal za milijardo evrov. Podjetje je lani investiralo 3,9 milijarde evrov v investicijske stroške (brez stroškov nepremičnin, obratov in opreme). »V prihodnjih letih načrtujemo vlaganja na primerljivi ravni. Trenutno polnimo obstoječe kapacitete v naših novih obratih in tako sledimo obsegu, ki smo ga imeli lani,« pravi Bock.