Bavčar zamajal ljubljanske gradbince

Istrabenz vložil izvršbo za 6,5 milijona evrov na Energoplan. Možnosti za konkuriranje v tujini ni.

Objavljeno
25. februar 2015 21.37
Suzana Kos, Ozadja
Suzana Kos, Ozadja

Ljubljana – Koper Energoplan, v preteklosti eno največjih gradbenih podjetij, gre lahko zaradi izvršbe v stečaj. Gradbinca dodatno maje še pričakovani začetek stečaja za Grep, ki je gradil ljubljanski športni park Stožice.

»Na izvršbo bomo vložili ugovor, zaradi nje nam bo seveda še težje izpeljati finančno prestrukturiranje, dokončno izgubljena tožba z Istrabenzom je veliko breme, a upam, da se bomo dogovorili o zunajsodni poravnavi, saj bi v našem stečaju dobili po mojem mnenju manj,« ocenjuje glavni izvršni direktor Energoplana Oktavijan Aram.

Z Istrabenzom, ta izjav na to temo ne daje, so se začeli pogajati. Na vprašanje, koliko premoženja jim je sploh še ostalo za poplačilo, saj so na večini vpisane bančne hipoteke, Aram ni želel odgovoriti. Po naših informacijah je med tem premoženjem med drugim delež v podjetju Link, ki je lastnik zemljišč na Parmovi v Ljubljani; tam pa je po veljavnih prostorskih načrtih mogoča tudi gradnja stanovanjih stolpnic.

DUTB ne podpira konverzije dolgov

Energoplan ima že več kot 150 dni znova blokirane vse transakcijske račune pri bankah; za en del blokad so krive neporavnane davčne, za drugi pa nekatere druge neplačane obveznosti. Nov udarec za družbo je torej izvršba Istrabenza; terjatev izvira iz opcijske pogodbe, ki je bila podpisana še v času, ko je koprski holding vodil Igor Bavčar in po kateri se je Energoplan obvezal, da bo od njega odkupil polovični delež v skupnem podjetju IP Obala. To je bilo med drugim na primer investitor stanovanjskega kompleksa Semedelski razgledi v Kopru, načrtovalo pa je tudi gradnjo 70 milijonov evrov vrednega projekta poslovnega centra Levji grad v sedmih etažah na zadnjem nepozidanem strateškem zemljišču v tem obalnem mestu.


Če dogovora z Istrabenzom ne bo, je možnost, da se bo tudi Energoplan dokončno potopil, precejšnja. Energoplan je del svojih obveznosti v višini 75 milijonov evrov sicer prenesel na slabo banko (DUTB), zdaj pa ga dodatno ogroža tudi verjetni stečaj njegovega podjetja Grep. V petek se namreč izteče štirimesečni rok, v katerem mora sodišče potrditi Grepovo vlogo za potrditev prisilne poravnave. Po tem predlogu bi terjatve konvertirali v kapital, pri čemer bi imeli ločitveni upniki 66-odstotni, navadni pa 34-odstotni delež. V DUTB, ki je največji Grepov upnik, s predlogom ne soglašajo, in ker podpore upnic ni, se bo nadaljeval postopek za uvedbo stečaja, ki ga je zahtevalo ajdovsko Primorje. V Grepu so poudarili, da predloga za stečaj ne razumejo, saj po njihovem mnenju Primorje ne bo iz njega dobilo nič, stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec pa komentarjev na to temo ne daje. Grep, ki je insolventen, je upnikom dolžan več kot 120 milijonov evrov, drugim upnikom pa nekaj čez 70 milijonov, od tega največ, skoraj 16 milijonov, ljubljanski mestni občini, svojemu (so)lastniku Energoplanu pa dobrih 14 milijonov evrov.

Gradbeni trg na kolenih

»Stečaj Grepa seveda pomeni, da se naše premoženje zmanjša in močno vpliva na program finančnega prestrukturiranja. Dokler bomo ocenjevali, da se da Energoplan rešiti, če bo dogovor z Istrabenzom, tudi na primer s poplačilom terjatve z diskontom, se bomo trudili. Če pa bodo naši upniki ocenili, da to nima smisla, lahko stečaj Energoplana sprožimo tudi sami,« sklene Aram.

Gradbeni trg je na kolenih, zaradi propada velikega dela gradbincev v Sloveniji po Aramovih besedah težko nastopajo že na domačih projektih, še manj pa je možnosti za konkuriranje v tujini, saj se v preteklosti pridobljene reference počasi iztekajo, za pridobitev novih pa možnosti ni, ker pri nas v zadnjih petih letih pravzaprav ni bilo nobenega večjega gradbenega projekta, na katerem bi jih lahko pridobili.