Bančni nadzornik, ki je postal strah in trepet Wall Streeta, se umika v zasebni sektor

Profil: Benjamin Lawsky

Objavljeno
14. november 2014 19.08
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Vodja newyorškega bančnega nadzornega organa, ki je nekatere izjemno vplivne finančne ustanove prisilil k plačilu kazni zaradi njihovega spornega poslovanja, bo prihodnje leto predvidoma odstopil s svojega položaja in se zaposlil v zasebnem podjetju.

Benjamin Lawsky je po dokončanem študiju prava na newyorški univerzi Columbia nekaj časa delal kot pomočnik tožilca na sodišču v New Yorku in mu svetoval v boju proti gospodarskemu kriminalu, organiziranemu kriminalu in terorizmu, pozneje se je zaposlil kot svetovalec v pisarni newyorškega guvernerja Andrewa Cuoma. Spomladi 2011 je postal vodja na novo ustanovljenega newyorškega urada za finančne storitve, ki nadzira poslovanje bank, zavarovalnic in drugih ponudnikov finančnih storitev v ameriški zvezni državi New York. Urad ima približno 1400 zaposlenih in proračun, vreden okoli 250 milijonov dolarjev.

Lawsky je na svojem sedanjem položaju ukazal preiskovati sporno poslovanje nekaterih izjemno vplivnih finančnih ustanov in jih prisilil k plačilu zelo visokih kazni. Med drugim je leta 2012 preiskoval poslovanje britanske banke Standard Chartered in jo obtožil, da je pomagala oprati 250 milijard dolarjev iranskega denarja in tako kršila sankcije o prepovedi poslovanja z Iranom. Pogajanja z banko o poravnavi so se mu zdela prepočasna, zato je zagrozil, da bo zahteval preklic dovoljenja za poslovanje banke, nazadnje pa odločil, da mora Standard Chartered plačati več sto milijonov dolarjev kazni. Ukazal je tudi preiskati delo revizijske družbe Deloitte, ki je opravila notranjo revizijo poslovanja banke Standard Chartered, in na podlagi ugotovitev obtožil Deloitte, da je kot notranji revizor pomagala banki Standard Chartered prikrivati pranje denarja. Pri pregledu poslovanja banke ni delovala dovolj neodvisno, poleg tega je banki razkrivala podatke o drugih strankah in tako kršila zakonodajo. Revizijska družba Deloitte je morala zato leta 2013 po dogovoru z uradom za finančne storitve plačati deset milijonov dolarjev kazni. Lawsky je takrat izjavil, da revizijske družbe premalokrat delujejo zares neodvisno, kadar izvajajo revizijo poslovanja svojih strank, saj jim poskušajo ustreči, zato je zahteval temeljito reformo delovanja revizijskih družb.

Njegovi sodelavci trdijo, da Lawsky rad opravlja svoje delo in mu vsak dan posveča izjemno veliko svojega časa in pozornosti. Kljub temu so nekateri mediji pred kratkim poročali, da namerava prihodnje leto odstopiti s svojega položaja in se zaposliti v enem od zasebnih podjetij. Njegova letna plača na položaju, ki ga opravlja, znaša malo več kot 100.000 dolarjev, zaradi njegovih izkušenj pa bi mu bilo verjetno marsikatero finančno podjetje pripravljeno izplačati precej višji znesek za delo na enem od njihovih vodilnih položajev.