Bernardin kljub prodaji z veliko izgubo

Letno poročilo in poročilo posebne revizije maja na skupščini delničarjev.

Objavljeno
15. april 2015 00.48
Marko Jazbec Portorož 17. 1. 2014
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Portorož − Uprava Hotelov Bernardin nam je na naša vprašanja v zvezi z veliko izgubo Hotelov Bernardin in z ugotovitvami posebne revizije izbranih poslovnih dogodkov v petih letih odgovorila le, da teh informacij ne komentirajo. S poslovnimi rezultati bodo delničarje temeljiteje seznanili na skupščini družbe 15. maja.

Predsednik uprave Hotelov Bernardin Marko Jazbec je za 15. maj sklical redno sejo skupščine delničarjev, ki se bo seznanila z letnim poročilom ter s podeljevanjem razrešnic nadzornikom in upravi. Med drugim bodo odločali tudi o sklepu, ki ugotavlja, da je izguba v letu 2014 znašala 21,9 milijona evrov. Skupaj z bilančno izgubo preteklih let to pomeni, da zdaj znaša bilančna izguba Hotelov Bernardin 25,99 milijona evrov, da ostaja nepokrita in da jo bodo pokrivali iz prihodnjih čistih poslovnih izidov poslovanja.

Prodajajo zemljišča

V hotelih Bernardin nam niso odgovorili, koliko so k tej izgubi pripomogle slabitve naložb v vseh dosedanjih resortih skupine Bernardin, koliko je prispevalo prevrednotenje premoženja prodanega resorta Metropol, ki so ga opatijski Liburnia Riviera Hoteli dokončno prevzeli letos 13. februarja. Prav hrvaški mediji so nakup Metropola opevali kot izjemno dober posel za hrvaškega kupca, saj je bila po njihovih informacijah povprečna dosežena cena za hotelsko sobo približno 50.000 evrov, kar je dvakrat do trikrat nižje od evropskega povprečja. Prav tako niso odgovorili, koliko je k izgubi kot posledici prevrednotenja prispevala izguba iz tekočega poslovanja v lanski ne najbolj uspešni turistični sezoni.

Hoteli Bernardin tudi ne odgovarjajo, ali je prodaja hotelov Metropol zadoščala za konsolidacijo finančnih obveznosti. So pa že potrdili, da Hoteli Bernardin prodajajo zemljišča, ki jih imajo v bližini hotelskega naselja na Bernardinu. Gre za stavbna zemljišča, ki po zagotovilih občinske uprave niso zazidljiva, medtem ko predstavniki družbe na tihem upajo, da jim bo uspelo prepričati občinske svetnike, naj sprejmejo prostorski načrt, ki bo nekoč omogočil zazidljivost teh parcel (s tem pa tudi njihovo unovčljivost).

Na majski skupščini se bodo delničarji seznanili s končnim poročilom posebne revizije, ki jo je družba Ernst & Young opravila za izbrane posle v petih letih, od avgusta 2009 do avgusta 2014.

Sporni posli za 15 milijonov

Tudi o rezultatih te revizije uprava noče razkrivati podrobnosti, poročali pa smo že, da je vmesno poročilo odkrilo za več kot 15 milijonov evrov spornih poslov, zanje naj bi bilo odgovornih več ljudi, ki se med seboj obtožujejo, kdo je bolj kriv. Del jih je še vedno tesno povezan s Hoteli Bernardin in družbami, ki so povezane prek lastništva. Šlo je za različne oblike izčrpavanja Hotelov Bernardin, od tega, da so morali kupovati kapitalske deleže v povezanih družbah okoli NFD Holdinga, jim posojati denar, dajati svoje lastniške deleže itd. Vse to je iz Hotelov Bernardin izčrpalo za več kot 15 milijonov evrov kapitala.

Odškodnina za Vojkov dom

Prav včeraj pa se je na koprskem okrožnem sodišču končala pravda (sodbe še ni), v kateri lastnice portoroškega Vojkovega doma Marta Julija, Mariela, Marcela in Mariana Radonic, dedinje lastnika po denacionalizaciji, zahtevajo od Hotelov Bernardin 5,5 milijona evrov odškodnine za uporabo in izkoriščanje območja Vojkovega doma sredi Portoroža v skoraj dvajsetletnem obdobju denacionalizacijskega postopka.

Vprašanje je, ali se bo sodišče strijalo s tako visoko odškodnino. Je pa ta zagotovo posledica dolgotrajnega postopka, v času katerega lastniki niso mogli uporabljati Vojkovega doma, zdaj pa ga že nekaj let neuspešno prodajajo.