Blaž Miklavčič dokončno prevzel GH holding

MM Teh Blaža Miklavčiča ima v lasti 83 odstotkov inženiring podjetja, preostalih 17 odstotkov pa predstavljajo lastne delnice GH holdinga.

Objavljeno
10. junij 2015 18.38
SVET KAPITALA - Blaž Miklavčič
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – Blaž Miklavčič je s svojim podjetjem MM Teh postal praktično edini lastnik rastočega GH holdinga. MM Teh ima v lasti 83 odstotkov, ostalih 17 odstotkov pa predstavljajo lastne delnice GH holdinga. Prihodki inženiring podjetja se bodo letos po napovedih Miklavčiča približali 100 milijonov evrov.

GH holding so leta 2007 ustanovile tri med seboj lastniško povezane srednje velike gradbene družbe Kraški zidar, SGP Pomgrad in Konstruktor VGR. Danes sta dve od teh družb Kraški zidar in Konstruktor VGR v stečaju. Družba MM Teh, ki je v lasti predsednika upravnega odbora GH Holdinga Blaža Miklavčiča, je leta 2011 od ustanoviteljev kupile 49-odstotni delež, dve leti kasneje pa je z nakupom deleža Konstruktorja VGR v stečaju postala večinski lastnik. Kasneje je kupila še 17-odstotni delež SGP Pomgrada in tako skupaj pridobil 83 odstotkov delnic GH holdinga.

Konec prejšnjega meseca pa je GH holding Kraškemu zidarju plačal kupnino še za 17 odstotkov delnic in tako pridobil lastne delnice, je pojasnil Miklavčič: "Praktično je MM Teh stoodstotni lastnik GH holdinga." MM Teh je bil na dražbi delnic Kraškega zidarja edini ponudnik, iz soglasja sodišča k sklenitvi prodajne pogodbe pa izhaja, da je kupnina za delnice Kraškega zidarja znašala 464.000 evrov, ki se poveča za pogodbeno dogovorjene dajatve, davke in stroške, vezane na prodajo in prenos lastništva. Miklavčič je dejal, da je deleže v holdingu vedno kupoval po aktualni ceni kapitala. Družba MM Teh se je za nakup podjetja zadolžila pri sestrski družbi MTL, ki je prav tako v lasti Blaža Miklavčiča.

GH holding, podjetje za izvedbeni inženiring, je specializirano na področju železniške infrastrukture, ekologije in energetike ter visokogradnje. Medtem ko so mnogi gradbinci v krizi propadli je GH holding rasel iz leta v leto, saj od leta 2012 vsako leto poveča prihodke za približno 20 milijonov evrov; leta 2012 jih je ustvaril 36 milijonov evrov, lani že 78,5 milijona evrov, za letos pa Miklavčič pričakuje, da se bo realizacija približala sto milijonom evrov. Lani so imeli tudi 3,7 milijona evrov čistega dobička, njegovo povečanje pa Miklavčič pričakuje tudi letos. Med trenutnimi pomembnejšimi projekti GH holdinga so železniško radijsko omrežje GSM-R in sistem ETCS, elektronapajalne postaje, druga faza prenove tovorne postaje v Kopru, čistilne naprave v Domžalah, Kranju, Gornji Radgoni in Novi Gorici ter urgenca v Mariboru in center Nogometne zveze Slovenije na Brdu pri Kranju.