Bo Ring uslišal male delničarje?

Skupščina Heliosa: danes tudi o (ne)delitvi preteklega dobička in iztisnitvi malih delničarjev.

Objavljeno
06. avgust 2014 19.21
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – Mali delničarji Heliosa, ostalo jih je 146, si pred iztisnitvijo iz domžalskega premaznika prizadevajo za izplačilo dividend. To bo odvisno od volje novega lastnika avstrijskega Ringa, ki že obvladuje 99,51 odstotka Heliosa.

»Domžalski Helios je prodan in ne vidimo nobenega razloga, da bi dobiček, ki so ga v preteklih letih ustvarili delničarji, ostal novim lastnikom,« je včeraj poudaril predsednik Društva mali delničarji (MDS) Slovenije Rajko Stankovič. Helios je lansko poslovno leto končal z dobrimi 580.888 evri bilančnega dobička, ki naj bi po predlogu uprave ostal nerazporejen, mali delničarji pa predlagajo, da se med delničarje razdeli 556.892 evrov oziroma dva evra bruto na delnico, saj menijo, da izplačilo dividende ne bi v ničemer ogrozilo poslovanja Heliosa, »tako glede zagotavljanja likvidnosti kot glede izvajanja začrtane strategije«.

Možnosti, da bo nasprotni predlog izglasovan, so vsaj tolikšne, kot da ne bo, saj bo to v celoti odvisno od volje večinskega avstrijskega lastnika. V Ringu pa si prizadevajo za umik Heliosa z Ljubljanske borze in njegovo preoblikovanje iz delniške družbe v d. o. o. ter za zmanjšanje članov nadzornega sveta. O tem bi morali odločati na današnji skupščini, a se to ne bo zgodilo. Ker uprava ob sklicu skupščine ni opravila skupnega posvetovanja s predstavniki sveta delavcev, je morala obe točki umakniti z dnevnega reda skupščine.

Banke nižajo kupnino za delnice

Na skupščini bodo odločali tudi o iztisnitvi malih delničarjev in njihovi odpravnini. Po predlogu uprave bi ta znašala 520 evrov za delnico, kolikor je znašala tudi kupnina, s katero je Ring prepričal druge prodajalce, male delničarje pa jezi, da se je v postopku prodaje Heliosa ponujena kupnina znižala. Krive so banke, je včeraj poudaril Stankovič.

»Pri prevzemu Heliosa je več nenavadnih dejavnikov in eden od njih je tudi praksa zniževanja zavezujočih ponudb, ki se je začela pri Heliosu, nadaljevala pa pri kupčiji Mercator-Agrokor. Avstrijski Ring je za delnico najprej ponudil 600 evrov, potem pa jo znižal na 520 evrov. Podobno smo videli pri Mercatorju, kjer je Agrokor najprej ponudil 120 evrov, na koncu pa 86 evrov za delnico. Potreben bo popravek prevzemne zakonodaje. Oba kupca sta z visoko zavezujočo ponudbo izločila preostale kupce, potem pa sta jo znižala. Za to so po mojem krive banke, ki so v družbah v dvojni vlogi, kot lastnice in upnice,« je še poudaril Stankovič.