Bodo tudi »delavski« milijon AHA Mure pobrale banke?

Tri banke tožijo AHA Muro v stečaju, ker stečajni upravitelj nekaterih njihovih terjatev ni uvrstil med ločitvene, ampak med navadne.

Objavljeno
05. maj 2016 20.52
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Murska Sobota − Včeraj se je po dveh preložitvah na murskosoboškem okrožnem sodišču vendarle začela glavna obravnava v gospodarskem sporu, v katerem tri banke upnice po sodni poti hočejo doseči, da bi stečajni upravitelj AHA Mure Stevo Radovanović približno 1,18 milijona evrov njihovih terjatev priznal kot ločitvene. Obravnava je bila hitro končana, nadaljuje se junija.

Do vsebinskega dela razprave včeraj namreč sploh niso prišli, saj je AHA Mura v stečaju vložila novo pripravljalno vlogo, ki jo bodo zagovorniki bank tožnic morali še prebrati in odgovoriti nanjo. Zares se bo torej začelo 14. junija, ko bodo zaslišane tudi nekatere priče.

Bistvo spora, ki se vleče že vse od začetka stečajnega postopka AHA Mure, je, da Radovanović trem bankam okrog pet milijonov njihovih terjatev ni uvrstil med ločitvene, ampak med navadne.

Stečajni upravitelj AHA Mure Stevo Radovanović bi denar raje dal delavcem. Foto: Jože Pojbič/Delo

Ker ima AHA Mura skupaj še vedno za več kot 90 milijonov evrov dolgov in ker stečajni upravitelj tudi po zelo znižanih cenah ne more prodati nepremičnin in delujoče proizvodne celote, lahko pomeni uvrstitev terjatev med navadne samo to, da jih banke ne bodo nikoli dobile poplačane, in s tem se seveda ne strinjajo.

Toda omenjene tri banke so imele posojila, o katerih teče pravda, zavarovana in država jim je velik del teh terjatev (okrog štiri milijone evrov) že poravnala, zato se na sodišču pojavlja zgolj 1,18 milijona. A to je v AHA Muri v stečaju še edini denar, ki ni zavarovan s hipotekami in s katerim bi lahko stečajni upravitelj poplačal vsaj del terjatev delavcev, ki jim AHA Mura dolguje nekaj plač, prispevkov za socialno varnost in odpravnin. Ves denar od morebitne prodaje nepremičnin bo namreč šel za poplačilo hipotekarnih upnikov in od njega delavci ne bodo videli niti centa.

Banke se torej, čeprav so večino omenjenih terjatev dobile poplačano, potegujejo še za zadnji »delavski« milijon.