Boj za nadzor Petola že v polnem teku

Skupščina družbe naj bi bila po naših informacijah 6. aprila, saj se dan za tem večini nadzornikov izteče mandat.

Objavljeno
17. februar 2017 17.38
Petrolov bencinski servis na Šmartinski cesti. Ljubljana, Slovenija 18.julija 2016. [Petrol,bencinski servisi,promet,avtomobili,energije,luči,motivi]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Boj za nadzorniške stolčke v Petrolu že teče. Nadzorni svet te družbe naj bi v četrtek odločal o dnevnem redu skupščine, ki bo predvidoma 6. aprila, s tem pa tudi o imenih kandidatov za nadzornike Petrola, o katerih bodo letos odločali delničarji podjetja.

Do konca tedna naj bi bilo tako menda znano, kdo bodo kandidati za nadzornike Petrola, seveda pa to ne pomeni, da bodo ti na koncu tudi potrjeni. Na zadnjih volilnih skupščinah so namreč delničarji na koncu potrdili nasprotne predloge, ki so prinesli nekoliko spremenjeno sestavo. Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba, ki sta skoraj tretjinska lastnika družbe, imen možnih kandidatov ne komentirata. Tudi prvi nadzornik Petrola Tomaž Kuntarič, sicer član vodstva Gorenjevega holdinga na Dunaju, ni bil dosegljiv.

Novi stari kandidati

Neuradno pa smo izvedeli, da bi Petrol menda še naprej hoteli nadzirati vsi dosedanji nadzorniki. To so Tomaž Kuntarič, Irena Prijović, Klemen Ferjančič, Matija Blažič, Igo Gruden in Mladen Kaliterna. Prve štiri je predlaga država, Gruden je bil pred štirimi leti na to funkcijo imenovan kot v.d. člana uprave Soda, zdaj pa je na Družbi za upravljanje terjatev bank, medtem ko je Kaliterna član uprave Perspektive, prav tako solastnice Petrola. Kaliterni se edinemu mandat izteče 16. julija letos, ostalim 7. aprila.

Drugi največji lastnik Petrola je s skoraj 13-odstotnim deležem češko-slovaška finančna skupina J&T, ki je že pred časom izrazila interes po nadzorniškem stolčku v Petrolu in tudi zdaj menda pričakuje, da ji bo pripadlo eno mesto. Kot je znano, se že nekaj časa ugiba, da za tem lastniškim deležem v resnici stoji madžarski Mol, čeprav v J&T to vztrajno zanikajo. V Petrolu je sicer kar petina lastništva skritega za fiduciarnimi računi. Poleg omenjene česko-slovaške skupine naj bi vbili lastniki predvsem hrvaški investicijski skladi. 

Belič zanika interes

V okviru kadrovskega boja za položaje v vodstvu SDH se je interes za nadzorniško mesto pripisoval tudi predsedniku nadzornega sveta SDH Damjanu Beliču, a ta kandidaturo zanika. V skladu z zakonom o SDH nadzornik holdinga tudi ne sme biti član organa vodenja ali nadzora družbe, v kateri ima država večinski delež ali prevladujoč vpliv.

Državni lastniki imajo v Petrolu skoraj tretjinski delež. Ta naj bi ostal nespremenjen tudi po prodaji triodstotnega deleža Petrola, ki je v  lasti NLB. Poročali smo že, da je menda že sklenjen dogovor, da bo kupec tega deleža država, ki bo tako ohranila svoj lastniški vpliv. Seveda ni nujno, da bo posel sklenjen pred aprilsko skupščino, ni pa tudi pričakovati, da bi NLB glasoval drugače kot drugi državni lastniki. Za ohranitev vpliva energetski skupini, ki ima letno skoraj štiri milijarde evrov prihodkov, naj bi država odštela okoli 21 milijonov evrov.

Uprava z novim mandatom

Aktualni nadzorniki so sedanjemu predsedniku uprave Tomažu Berločniku že februarja 2015 podelili nov petletni mandat, ki je začel teči 1.februarja lani in se izteče leta 2021. Ker v Petrolu velja mandatarski sistem enako velja za druga dva člana uprave – Igorja Stebernaka in Roka Vodnika.