Bojan Papič odstopil kot prvi nadzornik Merkur trgovine

Po revidiranih poslovnih rezultatih je Merkur trgovina lani čisti dobiček povečala s predlanskih 2,9 na 5,9 milijona evrov.

Objavljeno
21. marec 2017 18.41
Slovenija, Kranj, 22.Oktober2012, Trgovina Merkur Primskovo. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Božena Križnik
Božena Križnik
Ljubljana − Povečali so se tako prihodki od prodaje kot tudi donosnost, še posebej razveseljiva pa je informacija, da se je čisti dobiček več kot podvojil. Tako so v družbi Merkur trgovina pospremili revidirane rezultate poslovnega leta 2016, ki jih je včeraj potrdil Merkurjev nadzorni svet.

Merkur trgovina je lani ustvarila več kot 212 milijonov evrov prihodkov od prodaje ali tri odstotke več kot leta 2015, ko je dosegel 205 milijonov evrov prodajnih prihodkov. Kot je v sporočilu zapisala Merkurjeva uprava, se je izrazito izboljšala donosnost poslovanja: dobiček iz poslovanja (EBIT), ki je v letu 2015 znašal 3,3 milijona evrov, je lani dosegel 7,2 milijona evrov, kazalnik EBTDA se je povečal s pet na devet milijonov evrov, čisti dobiček pa z 2,9 na 5,9 milijona evrov.

Uprava in nadzorni svet sta predlagala skupščini, da dobiček ostane nerazporejen, kar predstavlja zmanjševanje potencialnih tveganj pred zaključkom prodajnega postopka.

Izboljšane donosnosti, ki je presegla zastavljene načrte, so se razveselil tudi vsi zaposleni, saj je uspešen rezultat omogočil, da so ob začetku letošnjega leta prejeli del plače na podlagi uspešnosti poslovanja. Ob zaključku leta je bilo v družbi, ki kot vodilni slovenski trgovec za dom, vrt in delavnico posluje v 23 trgovskih centrih po vsej Sloveniji, 1529 zaposlenih.

Na seji nadzornega sveta so nastale tudi kadrovske spremembe. Dosedanji prvi nadzornik Bojan Papič je obvestil upravo in nadzornike, da iz osebnih razlogov odstopa z mesta predsednika in člana nadzornega sveta družbe. Do izvolitve novega predsednika bo nadzorni svet vodil namestnik predsednika Marko Ninčević, organ pa bo delal naprej v petčlanski sestavi.

Menjava ne bo vplivala na prodajo podjetja

Nadzorniki so se seznanili tudi s postopki za prodajo družbe Merkur trgovina. Stečajna upraviteljica starega Merkurja v stečaju, ki je lastnik trgovske dejavnosti, Simona Goriup je 17. marca objavila vabilo k dajanju nezavezujočih ponudb za nakup stoodstotnega deleža v družbi Merkur trgovina. Zamenjava v vrhu nadzornega organa po njenem ne bo vplivala na prodajni postopek.

»Rok za oddajo nezavezujočih ponudb je 20. april 2017, nato pa so skladno s sklepom sodišča možna tudi pogajanja s ponudniki. Cilj tega postopka je doseči čim višjo kupnino, ki bo namenjena poplačilu upnikom v stečajnem postopku, hkrati pa najti lastnika, ki bo družbi omogočil nadaljnji razvoj,« je povedala Goriupova.

Prodaja tudi ne bo motila tekočega poslovanja, glede katerega ima vodstvo družbe z Blažem Pesjakom na čelu po uspešnem letu 2016 smele načrte tudi za leto 2017. Nadaljevali bodo strategijo, ki temelji na usmeritvi v prodajo prek trgovskih centrov tako končnim kupcem kot podjetjem.

Blaž Pesjak: »Vse pomembnejšo vlogo imajo vodje trgovskih centrov, ki jih vidimo kot ključne ambasadorje Merkurja v lokalnem okolju. Še naprej bomo zagotavljali hitro odzivnost na potrebe trga. Velik poudarek dajemo tudi celovitim storitvam vgradnje in montaže ter povezovanju med trgovskimi centri in spletno trgovino.«