Britanski poslovneži končujejo obisk

Na poslovnem zajtrku in okrogli mizi o trgovini in vlaganjih

Objavljeno
10. december 2014 15.03
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo

Ljubljana − Britanska gospodarska delegacija, v kateri je 22 podjetij s področij informacijskih tehnologij, svetovanja, inženiringa, logistike, hrane in živil, papirne industrije ter farmacije, danes končuje dvodnevni obisk v Sloveniji.

Na poslovnem zajtrku, okrogli mizi in dvostranskih sestankih z našimi podjetji so se pogovarjali o možnostih za povečanje trgovine in nova vlaganja.
 
Boris Koprivnikar, minister za javno upravo, je povdaril prizadevanja vlade za odpravo birokratskih in administrativnih ovir v poslovnem okolju.
 
Direktor britansko-slovenske gospodarske zbornice Martin Logar pa je med drugim povdaril, da je menjava med državama razmeroma majhna in da se britanskega trga žal ne lotevamo strateško.

V menjavi presežek

Z Združenim kraljestvom smo imeli lani za 830 milijonov evrov blagovne menjave in smo imeli v njej za 53 milijonov evrov presežka. V prvih devetih mesecih letos pa smo na Otok prodali za 344 milijonov evrov blaga in ga tam kupili za 222 milijonov; se pravi, da smo imeli za 122 milijonov evrov presežka.

V Združeno kraljestvo največ prodamo električnih strojev in aparatov, ki imajo kar 23-odstotni delež v našem izvozu v to državo.

Je pa seveda še veliko neizrabljenih priložnosti na tamkajšnjem trgu, na katerem se oskrbuje 64 milijonov potrošnikov s solidno kupno močjo, saj je povprečni BDP na prebivalca 29.855 evrov.

Združeno kraljestvo ima deveto največje gospodarstvo na svetu in tretje največje v EU. In gre za gospodarstvo, ki letos zelo dinamično raste.

Najbolj razvit je storitveni sektor, ki ustvari kar 78 odstotkov britanskega BDP in zaposluje 79 odstotkov delovne sile ter je gonilna sila gospodarstva.

Med glavne storitvene dejavnosti spadajo finančne in bančne storitve ter zavarovalništvo. Mimogrede, London je največji finančni trg v Evropi, ki se enakovredno kosa z New Yorkom.

Drugi po tujih vlaganjih

Sicer pa je gospodarstvo Združenega kraljestva zelo internacionalizirano. Združeno kraljestvo je namreč drugi največji gostitelj tujih neposrednih vlaganj in na drugem mestu svetovne lestvice največjih investitorjev na tujem.

V zunanji trgovini pa je na petem mestu svetovne lestvice, tako po izvozu kot po uvozu. Njena največja zunanjetrgovinska partnerica je Nemčija.

Britanska gospodarska politika se po krizi normalizira z izredno ohlapno denarno politiko in izjemnim omejevanjem proračunske porabe. Delež javnega dolga v BDP je 91-odstoten. Brezposelnost je bila lani 7,6-odstotna, vlada pa si jo prizadeva letos zmanjšati na 6,5 odstotka. Inflacija pa je bila lani 2,6-odstotna, letošnja pa bo, po napovedih EIU, 1,8-odstotna.