Butan plin v težkem letu do dobička

Krizne razmere in izguba glavnega kupca so narekovale prilagoditev in širjenje poslovanja na nova področja.

Objavljeno
11. december 2013 15.49
mpi/gregor zdovc
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana - Največji distributer utekočinjenega naftnega plina v Sloveniji Butan plin bo leto po besedah generalnega direktorja družbe Tomaža Grma končal z malo manj kot dvema milijonoma evrov dobička, približno enako kot preteklo leto. Prihodki od prodaje bodo znašali 36 milijonov evrov, čeprav so prodali za tri odstotke manj plina kot lani. Zaradi izgube največjega kupca, Petrola, padca potrošnje zaradi gospodarske krize, pa tudi čedalje večjega pomena varčevanja z energijo, so se morali prilagoditi. Širili so prodajno mrežo, trgu pa ponudili tudi nove storitve, denimo mikro kogeneracije in pakete varčevanja z energijo.

Tako so uvedli hibridne rešitve, uporabo utekočinjenega naftnega plina skupaj s toplotnimi črpalkami, kondenzacijskimi pečmi ali kamini na pelete. Na novo so začeli poslovati z družbo OMV, na njenih osmih bencinskih črpalkah na avtocestnem križu ponujajo po oceni uporabnikov najbolj kakovosten avtoplin za konkurenčno ceno. »To je segment, ki je v velikem porastu, kljub temu, da to ni naša glavna dejavnost,« je poudaril Grm in dodal, da so pri prodaji avtoplina dosegli več kot 50-odstotno rast. Butan plin ima črpalki za plin v Ljubljani in Izoli, na slednji pa imajo v teh mesecih velik obisk tudi iz Hrvaške, saj je avtoplin v Sloveniji prvič cenejši kot pri sosedih (0,73 evra proti 0,75 evra na liter). Komercialni direktor Mitja Štoka je prepričan, da bodo v prihodnjih letih mrežo črpalk še širili, saj je zanimanje za cenejše gorivo čedalje večje, predelava avtomobila pa tudi ni več velik strošek..

V Butan plinu nadaljujejo tudi z uvajanjem zelene jeklenke. Letos so nakupili 100.000 novih jeklenk, v kar so vložili tri milijone evrov. Zelenih jeklenk je na trgu dobra tretjina (36 odstotkov), glede na to, kdo jeklenke napolni, pa ima Butan plin že polovičen tržni delež. Grm je prepričan, da so z zeleno jeklenko uporabniki dobili zelo kakovostno embalažo, s čimer prispevajo k večji varnosti. Ravno na tem področju je v Sloveniji po njegovem treba narediti več, saj obstajajo v Sloveniji najmanj tri ilegalne polnilnice jeklenk.

Kot pravi Grm, se cene plina ne spreminjajo glede na ponudbo in povpraševanje, temveč na podlagi špekulacij. Zato so se cene v preteklih mesecih zelo zvišale, kljub dovolj velikim količinam plina na trgu. Pričakuje pa, da se bodo cene zaradi svetovnih razmer sčasoma znižale. Črpanje zemeljskega plina, pri katerem nastane kot stranski produkt največ utekočinjenega naftnega plina, se namreč povečuje, poleg tega je trg prevetril še plin iz skrilavcev.

Butan plin je po novem tudi ekskluzivni dobavitelj mikrokogeneracij (do 50 kilovatnih ur) EC Power. Na tem področju so dosegli 37,8-odstotni tržni delež, prihodnje lepo pa naj bi bilo na tem področju po pričakovanju vodilnih v družbi najmanj tako uspešno kot letos. »Ne gre čez noč. Uporabniki nimajo denarja za naložbe, radi pa bi cenejšo energijo. Težava je, da mi ne moremo vsega tega prenesti nase,« je dejal Štoka. Zato je pogodbeništvo, ko podjetja naložbo v nove sisteme plačujejo z nakupom toplote in elektrike, omejeno.