»Če bo vsak drugi Slovenec kupil to nogavico, bomo imeli milijon prodanih štumfov«

Na Polzeli so ustanovili zadrugo Ekoci-COOP-Slovenija in začeli s proizvodnjo nogavic iz eko konoplje in naravnih materialov.

Objavljeno
17. december 2015 18.56
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Pobudo za proizvodnjo posebnih nogavic, za katere je po besedah predsednika uprave Tovarne nogavic Polzela Marka Klemenčiča zelo veliko zanimanja, je dala Eko civilna iniciativa Slovenije (Ekoci). Proizvajali jih bodo v okviru zadruge Ekoci-COOP-Slovenija, ki so jo uradno ustanovili danes, vanjo pa so se poleg Ekoci vključili Tovarna nogavic Polzela, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, Razvojna agencija Savinja ter občine Spodnje Savinjske doline (Žalec, Polzela, Prebold, Braslovče, Vransko in Tabor). V zadrugo se lahko vključi vsak, ki vloži 50 evrov in s tem, kot poudarjajo v Ekoci, soustvarja slovenska delovna mesta.

Irena Rotar iz Ekoci je na slovesnosti poudarila prav sodelovanje med vsemi vpletenimi: »Pravimo, da v Sloveniji nimamo delovnih mest, pa kupujemo v tujih trgovinah in podpiramo tuje kmete. Če bomo sedaj naredili nogavice iz ekotekstila in bo vsak drugi Slovenec kupil to nogavico, bomo imeli milijon prodanih štumfov.«

Končno pozitivna zgodba iz Polzela

V tovarno je prišel tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, potem ko je vlada Polzeli včeraj odobrila posebno pomoč v višini 190.000 evrov. Dejal je, da je država doslej Polzeli namenila že veliko: »Sem pa ponosen, da sem po prvem letu mojega ministrovanja prvič doživel, da je prišla iz Polzele pozitivna iniciativa in verjamem v novo vodstvo s to novo strategijo razlikovanja, kjer naj bi imeli produkte drugačne od drugih.«

Pomoč naj bi v tovarno prišla prav danes, denar bodo porabili za prejo za novo proizvodnjo oziroma za poplačilo, kar so že vložili v razvoj novega programa nogavic iz eko konoplje. »V nadaljevanju bo naša pomoč temeljila samo na ekonomskih temeljih in rezultatih, ki jih bodo dosegali,« je še povedal Počivalšek.

Deset evrov za nogavice

Trenutno je v tovarni na delu vseh 265 delavcev, plače so dobili vse, čeprav ne v enem kosu. Delavci upravi, ki družbo vodi od septembra, zaupajo in verjamejo v nov program z eko konopljo. Po njem je povpraševanje, je povedal Klemenčič: »Danes sem prebral, da Polzela nima niti razvoja niti trgov. To ne drži. Naši trgi, ne samo slovenski in bivši jugoslovanski, so tudi v Švici in Nemčiji. Najavili in pokazali smo prototipe teh nogavic in je bilo povpraševanje. Vsi hočejo vzorce imeti.«

Danes so v Polzeli zagnali proizvodnjo za prvih tisoč nogavic. Kakšna bo proizvodnja v prihodnje, bo odvisno od tega, ali bodo lahko ceno, ki jo želijo postaviti, dosegli tudi na tujih trgih. Maloprodajna cena nogavic iz eko konoplje bo okoli deset evrov za par.

Čeprav gre očitno za dober izdelek, pa je Polzela še vedno precej obremenjena s preteklim poslovanjem in 10-milijonskim dolgom. Klemenčič se z lastniki, največja sta SDH in DUTB, ki imata skupaj 68 odstotkov, pogovarja o dokapitalizaciji oziroma prenosu terjatev v kapital, skupaj gre za okoli 4,8 milijona evrov.

Usodno prihodnje leto

V projekciji poslovanja družbe v prihodnjih štirih letih so številke zelo lepe. Klemenčič pravi, da so vsako številko zapisali premišljeno: »To smo storili na osnovi periodike prejšnjih mesecev, ko smo z vsakim mesecem presegli prodajo od 8 do 15 odstotkov. Za leto 2016 načrtujemo vzdržno poslovanje in čisto nič, kar je tam napisanega, ni pretiravanje. Pričakujemo okoli 6,5 milijonov evrov in EBITDA okoli 350.000 evrov. Vse je osnovano na proizvodnji, povpraševanju in naročilih, ki jih že imamo prodane za naslednje leto.«

Vendarle pa Klemenčič priznava, da ne bo lahko, saj bo prav prihodnje leto ključno, v tem času bo moral izpeljati prestrukturiranje poslovnega, finančnega, procesnega in kadrovskega dela družbe. Šele v letu 2017 napoveduje normalno poslovanje, če bo prihodnje leto tako, kot ga načrtuje: »Če bomo ugotovili, da so bili plani pretirani, če jih torej leta 2016 ne bomo dosegali, potem se bomo morali pa res vprašati ali je stvar še smiselna ali ne.«

Upravi Počivalšek zaupa, zato tudi za zdaj o prodaji družbe ne razmišlja: »Prodaja Polzele se lahko izvrši že danes, imamo kupca zanjo. Tako, kakršna je danes. Verjamem, da bomo s tem poslovodstvom končno prišli do zgodbe, ki bo korak za korakom temeljila na uspehu. In potem, ko bomo do tega prišli, se lahko tudi pogovarjamo o prodaji. Ampak verjamem, da bo zgodba, ki so jo danes začeli z zadružništvom, šla v pravo smer.«