Celjsko sejmišče do nedelje središče obrti in podjetnosti

Na letošnjem 48. Mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti se predstavlja več kot 1500 razstavljavcev iz 38 držav.

Objavljeno
08. september 2015 15.24
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
Celje − Mednarodni sejem obrti in podjetnosti (MOS) bo letos napolnil celjsko sejmišče sicer le za šest dni, vendar še nikoli doslej niso imeli tako veliko tujih skupinskih predstavitev držav. Teh bo kar 11, največjo skupinsko predstavitev pripravlja Kitajska. Premium Brands China se do petka predstavljajo v sejemski dvorani A.

Poleg Kitajske se predstavljajo še Hrvaška, Srbija, Brazilija, Indija, Italija, Kanada, Madžarska, Tajvan, Turčija in ZDA. Razstavljavci pa sicer prihajajo iz skupno 38 različnih držav.

Kot je ob današnjem odprtju sejma dejala izvršna direktorica družbe Celjski sejem Breda Obrez Preskar, bo letošnji MOS kljub zgolj šestim dnem vsebinsko bogatejši. Pripravili so prvo razstavo kampinga in karavaninga, osredotočili so se na pomen lesa kot strateške surovine, prvič bodo na enem mestu predstavili tudi področje e-mobilnosti.

Ključna težava birokracija

Preskarjeva je še prosila zbrane, ki imajo vpliv, naj pomagajo gospodarstvu iz birokratskih ovir: »Naj bosta že volja in interes dveh partnerjev dovolj, da se ustvari konkreten posel, zlasti če vemo, da se onkraj meje zadeve lotevajo drugače in uspešneje.«

Na težave slovenskega obrtništva je opozoril predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko Meh in poudaril, da je prav obrtnozbornični sistem tudi letos največji razstavljavec na sejmu. Dodal je, da se obrtniki že več let soočajo z visokimi stroški dela, rigidno delovnopravno zakonodajo, nelojalno konkurenco, neustrezno panožno zakonodajo. Številnim birokratskim oviram se pridružujejo še težave z davčnimi blagajnami. O teh bodo podrobneje na sejmu govorili v petek.

Cerar: Čas za novo politično kulturo

Sejem je uradno odprl premier Miro Cerar. Poudaril je, da se je Slovenija na lestvici konkurenčnosti držav, ki jo pripravlja inštitut za razvoj managementa, prvič po začetku krize izboljšala za šest mest. Kljub temu se je strinjal z Mehom, da to ni dovolj, glede na to da je Slovenija še vedno na repu lestvice, v evrskem območju so za nami le Grčija, Hrvaška in Bolgarija.

Cerar je sicer optimističen, vendar je dodal, da nas pozitivni trendi s spodbudnimi gospodarskimi in drugimi kazalniki ne smejo uspavati. Pri tem pa moramo na stran dati tudi razprtije, je še dejal Cerar: »Zdaj res ni več čas za izsiljene ideološke ali pritlehne politične prepire in podtikanja. Čas je, da končno prevlada nova politična kultura − takšna, ki spoštuje in spodbuja znanje, inovativnost, delo in razvoj.«