Cerar v Mercatorju: Indicev o izčrpavanju podjetja ni

Če bi se razmere spremenile, se bo vlada pravočasno odzvala, uprava pa za zdaj zagotavlja, da družba ostaja stabilna.

Objavljeno
11. april 2017 14.15
bsa cerar
Majda Vukelić
Majda Vukelić

Ljubljana − Predsednik vlade Miro Cerar se je zjutraj sestal s predsednikom uprave Mercatorja Tomislavom Čizmićem in direktorjema srbske in črnogorske izpostave Mercatorja, .

Ugotovili so, da Mercator posluje dobro, da ostaja največji trgovec in delodajalec v naši državi, od katerega je odvisnih 100.000 delovnih mest. To pomeni, da je Mercator za Slovenijo pomemben tako za zaposlene kot za dobavitelje, potrošnike in trgovsko dejavnost.

Premier pričakuje, da bo Mercator še naprej posloval stabilno in da ne bo ustvarjal dolgov. Poudarja, da mora ostati zaščiten znotraj skupine Agrokor. Če bi se razmere v Mercatorju spremenile, se bo vlada pravočasno odzvala, uprava Mercatorja pa za zdaj zagotavlja, da družba ostaja stabilna.

Za govorice o izčrpavanju Mercatorja po premierovih besedah ni nobenih indicev. Govorice, da je Mercatorjev prezadolženi lastnik v obdobju, ko ni mogel več plačevati dobaviteljev, na vse možne načine izčrpaval Mercator, so se v zadnjih mesecih namnožile.

Po eni od informacij, ki jih ni mogoče potrditi, naj bi nasedli Agrokor blago za svoje potrebe in potrebe Konzuma kupoval od Mercatorja, vodilni slovenski trgovec pa naj bi namesto denarja od svojega lastnika dobil le menice, ki jih bo težko unovčil. Če bi do izčrpavanja dejansko tudi prišlo, je Cerar prepričan, da se bosta uprava Mercatorja in vlada na to ustrezno odzvala.

Nadzorni svet Mercatorja bo na izredni seji v petek predvidoma javnosti predstavil dokaze, da nasedli lastnik s Hrvaške ni izčrpaval vodilnega slovenskega trgovca. Kot smo že večkrat pojasnili, je Mercator pred težavami Agrokorja zaščiten s posebnim dogovorom s 55 bankami upnicami, ki je v veljavi do leta 2020.

Če pride Mercator spet na trg, ali ga bo kupila Slovenija? Miro Cerar pravi, da si to najverjetneje vsi želimo, vendar resnih izjav o spremembi lastništva za zdaj še ni mogoče dati. Poudaril je tudi, da ne ve, če je to glede na spremembe lastništva sploh še mogoče. Njegov hrvaški kolega Andrej Plenković upa le, da bo Agrokor zbral denar za plače zaposlenih in preprečil nacionalno gospodarsko katastrofo.