Cimos brez nadzornikov, drage pogodbe za svetovanje

Trije od štirih članov so danes odstopili. Cimos je za sveotvanje KPMG odštel 2,4 milijona evrov.

Objavljeno
20. junij 2014 16.44
Posodobljeno
20. junij 2014 17.05
Tovarna Cimos Kper29.3. 2014
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Koper - Danes so v Cimosu odstopili še trije člani nadzornega sveta: predsednik Vojko Anton Antončič, Zvonimir Grgurovič in član Marjan Podgoršek. V nadzornem svetu je ostal samo še Andro Ocvirk, ki to funkcijo opravlja že kakih 16 let, vendar je edini član in zato Cimos od danes sploh nima več nadzornikov.

Nadzorniki so po svoji zadnji seji sicer pomirjujoče zapisali, da so se razmere v družbi umirile do te mere, da nedelovanje nadzornega sveta ne bo povzročalo motenj v poslovanju. Hkrati so zgovorno izrazili pričakovanje, da bodo upniki (banke) v skladu z insolventno zakonodajo kmalu pristopili h konstruktivnemu vodenju in nadzoru družbe in s tem prevzeli odgovornost za lastno premoženje. Odstop nadzornikov je bil pričakovan, saj so dosedanji nadzorniki predstavljali večinske lastnike, ki so z nastopom prisilne poravnave v bistvu izgubili svojo nadzorno vlogo.

Delavce jezi informacija o visokih stroških za svetovalce

Razmere v Cimosu pa so po pripovedovanju poznavalcev v resnici kaotične in skrb zbujajoče. Vse kaže, da predlagatelji postopka prisilne poravnave niso dodobra preučili vseh posledic take poteze in da nanjo niso bili najbolje pripravljeni. To se je izkazalo minule dni, ko so banke blokirale račune povezanim družbam, Cimos Tam AI in Livarni Vuzenica. V obeh skupaj je zaposlenih čez 900 delavcev (samo v Tamu skoraj 650), in prav malo je manjkalo, pa bi zaradi posredovanja bank sredi tedna ostali brez plač. Zato je bil predlog postopka prisilne poravnave zanje nujen, da so lahko omogočili potreben denarni tok. Vse kaže, da omenjeni povezani družbi nista zadnji v Cimosovem sistemu, ki sta morali v prisilno poravnavo.

Ob vsej hudi finančni in likvidni stiski družbe pa delavce Cimosa najbolj jezi informacija o visokih stroških za svetovalce. Hkrati z nemško družbo Admetam, ki nadzira potek poslovnega prestrukturiranja (a "tople vode" ne odkriva), je slaba banka sklenila dogovor za finančno svetovanje z londonsko družbo KPMG, za katerega naj bi Cimos odštel 2,4 milijona evrov. Pred dobrim letom je Cimos najel ameriško družbo Alvarez & Marsal, ki je v slabem letu prejela nekaj več kot 1,5 milijona evrov in konecv maja zaključila svetovanje. Svoj svetovalski delež pobira tudi Admetam. Skupaj je Cimos za svetovanje namenil že več milijonov evrov. Navkljub nelikvidnosti, zaradi katere so v družbi v velikih težavah, pa svetovalcem nakazujejo čedne zneske kar dvakrat na mesec.

Za minimalno zagotavljanje likvidnosti bi Cimos potreboval vsaj 40 milijonov evrov, vendar tega denarja ni od nikoder. Kupci storitev sicer res v skrajšanih rokih poravnavajo svoje obveznosti. S tem upseva Cimos plačevati številnim dobaviteljem z avansom, nekateri dobavitelji pa niti za avans nočejo več sodelovati s Cimosom, ker obljubam ne zaupajo več. Te dni je Cimos s pismom obvestil nekaj čez 800 poglavitnih dobaviteljev, kako bi jim mimo prisilne poravnave poravnal stare obveznosti. Del teh obveznosti bi morali dobavitelji odpisati, del bi jih poplačali v enem letu, tretji del pa v treh do petih letih. Natančne formule še niso sprejeli. Dobavitelji so seveda ogorčeni. Naročila s strani kupcev sicer prihajajo, toda novih projektov skoraj ni več. Tudi, če bi jih dobili, ne bi mogli speljati razvoja, ker je zanj potreben denar. Edina pozitivna stvar v zadnjem tednu je, da je v Cimos danes že prišel Andraž Brodnjak, novi član uprave za finance, ki bo svojo funkcijo nastopil v ponedeljek. Kdo bo prevzel predsedovanje uprave, pa še ni jasno.