Cimos bo jutri najverjetneje prodan

Vse kaže, da bo vendarle podpisana težko in dolgo pričakovana pogodba o prodaji Cimosa skladu Palladio Finaziaria.

Objavljeno
12. oktober 2016 20.31
vidic/cimos
Boris Šuligoj, Nejc Gole
Boris Šuligoj, Nejc Gole

Vse kaže, da bo jutri vendarle podpisana težko in dolgo pričakovana pogodba o prodaji koprskega Cimosa italijanskemu finančnemu skladu Palladio Finaziaria, smo izvedeli neuradno.

Potem ko je konzorcij največjih lastnikov Cimosa julija sprejel zavezujočo ponudbo italijanskega sklada Palladio Finanziaria iz Vicenze, so prodajalci napovedali podpis sporazuma o nakupu delnic do 9. septembra. Postopek prodaje se je zavlekel, a jutri bi po neuradnih informacijah vendarle utegnila biti podpisana pogodba. Po naših neuradnih informacijah je soglasje k podpisu pogodbe v ponedeljek že dal nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH). Sam zaključek postopka prodaje bo potekal še nekaj mesecev, saj je treba v tem času izpeljati vrsto formalnih postopkov, preverjanj o morebitnih vplivih na konkurenčnost trga in izpolnitvi pogojev obeh strani v tem postopku prodaje velikega podjetja.

Na strani prodajalcev so najbolj aktivni v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) in na SDH. Prodajo so spremljala tudi pogajanja z enajstimi bilateralnimi bankami in iskanje rešitev glede sodnih sporov. Po neuradnih podatkih rešitve glede teh še ni.

Kot je znano, hrvaška agencija za zavarovanje hranilnih vlog in sanacijo bank (DAB) toži Cimos zaradi spora s konca devetdesetih let. Hrvaška odškodninska zahteva, težka več kot 30 milijonov evrov, očitno še vedno moti rešitev družbe. V Cimosu so s svojimi pravnimi strokovnjaki prepričani, da je to upravičenje že zdavnaj ugasnilo.

Cena nakupa Cimosa je še skrivnost, je pa v večini pogojena z zadolženostjo koprskega podjetja. Po približnih ocenah je imel Cimos še za okoli 250 milijonov evrov dolga in takšen po vsej verjetnosti ne bi zagotavljal uspešnega poslovanja družbe.

Cimos ima zaposlenih že manj kot 4500 delavcev, do konca leta naj bi prešel na 3965; od tega približno 1700 v Sloveniji in okoli tisoč na Hrvaškem. Lani je ustvaril 327 milijonov evrov prihodkov, letos naj bi jih manj kot 300 milijonov evrov. Dve družbi iz sklada Palladio Cogeme iz Frosinoneja (južno od Rima) in Dynamic Technologies iz Vidma pa imata skupaj okoli 300 milijonov evrov letne proizvodnje in 4000 zaposlenih. Gre torej za povezavo dveh podobno velikih družb, pri čemer ustvarja Cimos na področju turbo polnilnikov večji tržni delež, medtem ko ima Palladio Finanziaria 12 operativnih lokacij na skoraj vseh celinah, razen v Avstraliji.

Za Cimos in tudi njegove bodoče lastnike je pomembno, da se prodajna pogodba čim prej podpiše in se s tem družba privatizira, zato da bodo kupci Cimosovih agregatov lahko sklepali nove razvojne pogodbe in programe za prihodnja leta, saj je postopek prisilne poravnave precej zaustavil Cimosov razvoj. Zaradi tega se njegova proizvodnja zadnja leta znižuje in se bo po načrtih lahko spet povečevala šele od leta 2019 dalje.