Cimos v primežu pravil državne pomoči

Ker je koprska družba finančno podporo že dobila, na novo ne more več računati.

Objavljeno
22. februar 2017 18.32
tlo cimos
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana – Tako država kot DUTB in SDH Cimosu ne moreta več zagotoviti nobene finančne podpore ali dodatnih vlaganj v podjetje, pravi vodja sektorja za spremljanje državnih pomoči Bernarda Suša. Cimos je med letoma 2013 in 2015 namreč že prejel za skoraj 127 milijonov evrov državnih pomoči.

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v torek presenetil z izjavo, da bosta, če bi prodaja Cimosa italijanskemu skladu Palladio Financiario padla v vodo, prestrukturiranje izvedla Slovenski državni holding (SDH) in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki da »lahko investirata v takšno podjetje in da se to ne bo štelo za državno pomoč«. A država je za reševanje Cimosa v zadnjih štirih letih že dodelila 126 milijonov evrov državne pomoči, ki jo je morala prijaviti evropski komisiji, in še dobrih 600.000 evrov za zaposlovanje.

Po pravilih o državnih pomočeh podjetju nove državne pomoči ni mogoče dodeliti. S tem se strinja tudi Suša: »Nove državne pomoči tej družbi ne moremo več dajati,« pravi Suša.

A kot je mogoče razumeti, je vprašanje državne pomoči pomembno tudi v primeru prodaje italijanskemu kupcu. Poravnava terjatev do hrvaške slabe banke namreč ni bila vključena v priglašeni program prestrukturiranja.

Prodaja ali stečaj

Zato se mora zdaj po besedah Suše država oziroma DUTB obnašati kot zasebni vlagatelj. To naj bi pomenilo, da ima DUTB izdelano analizo, kolikšna je likvidacijska vrednost v primeru stečaja družbe in da se mora odločiti za možnost, ki mu prinese večji iztržek – prodajo ali stečaj.

»Mi se bomo na koncu seznanili z njihovo odločitvijo in bomo kot sektor preverjali, ali so res delovali v smeri, da so s prodajo dobili boljši izplen kot v primeru likvidacije. V tem primeru ne pride do nove državne pomoči, če bi pa oni šli v svojo škodo, pa da,« pojasnjuje Suša. Temu načelu je država sledila tudi v primeru Adrie Airways, ki jo je pred prodajo dokapitalizirala.

Zaveze o zaposlenosti

Prav zaradi pravil o državnih pomočeh pa so problematične tudi zahteve o ohranitvi delovnih mest v Cimosu na Hrvaškem. To se je kot težava izpostavljalo že ob prodaji nekaterih drugih državnih družb, saj gre za nefinančne pogoje, ki se lahko obravnavajo kot nedovoljena državna pomoč.

Predstavniki DUTB so se včeraj sešli s sindikalisti v Cimosu. Sašo Ristič iz SKEI je za STA povedal, da so s srečanjem zadovoljni in da so dobili zagotovila, da bodo ob ponovnih pogajanjih z Italijani vključeni v pogovore o socialni noti.