Cinkarna Celje: nižja donosnost odraz svetovnih cen

Kljub zmanjšanju dobička je družba finančno trdna in razpolaga z dovolj rezervami za okoljsko izboljšanje.

Objavljeno
04. november 2015 20.20
mfe/cinkarna
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Celje – Cinkarna Celje je v devetih mesecih povečala z lani primerljive prihodke s 128,1 na 133,4 milijona evrov, a je zaradi padca svetovnih cen za polovico zmanjšala lanski devetmesečni čisti dobiček z 11,7 na 6,1 milijona evrov.

A družba, od katere prodaje so večinski lastniki letos odstopili, je pripravljena na – ne prvo – obdobje nižje donosnosti. Cinkarna ni zadolžena, v rezervah iz dobička ima 68,5 milijona evrov, pri tem pa še za 21,9 milijona evrov drugih rezervacij.

Predsednik uprave in generalni direktor Tomaž Benčina ob poročilu o devetmesečnem poslovanju pojasnjuje, da je bila kljub povečanju prihodkov letos donosnost nižja zaradi znižanja cen pigmenta titanovega dioksida, njihovega najpomembnejša izdelka, ki so v povprečju padle za deset odstotkov. Toda med proizvajalci pigmenta ostaja Cinkarna med najuspešnejšimi podjetji, saj se večina njihove konkurence v svetu letos spopada z izgubami.

Ker niti napovedi do konca leta niso spodbudne zaradi upada povpraševanja, je negotovih tudi 8,3 milijona evrov čistega dobička, ki ga Cinkarna načrtuje za leto 2015.

Pozitivna izjema

Tega ne morejo dovolj ublažiti niti letos povečani tržni deleži Cinkarne, ki spada med manjše proizvajalce titanovega dioksida v svetu, čeprav Benčina ugotavlja, da so v primerjavi s konkurenti v industriji pozitivna izjema. V nasprotju z drugimi proizvajalci so vse leto imeli polno izkoriščene proizvodne zmogljivosti in ohranjali majhne zaloge pigmenta – konec septembra so ga imeli za 24 dni redne proizvodnje.

Prav finančna stabilnost Cinkarne je omogočila, da je avgusta izplačala za sedem milijonov evrov dividend in se lotila investicij, med drugim sanacije odlagališča nenevarnih odpadkov v Bukovžlaku.

A manjša je letos tudi donosnost prodaje titancinkove pločevine in cinkovih izdelkov, saj cene že pet let niso bile tako nizke, močno pa se je zmanjšalo tudi povpraševanje največjega odjemalca, Kitajske.

Če bilančna slika o dobri finančni kondiciji Cinkarne Celje ne pove dovolj, jo ponazorimo v denarju: družba konec septembra ni imela nobenega dolga do bank, je pa v bankah imela za 19,5 milijona evrov depozitov in sredstev na računih. Prav to je zaloga, iz katere bodo po potrebi črpali za stroške okoljske sanacije ter energetske varnosti in učinkovitosti. Letos so ponovno investirali v boljšo okoljsko sprejemljivost proizvodnje pigmenta, okoljska sanacija odlagališč pa zamuja zaradi dolgotrajnega pridobivanja soglasij.