Cinven: Razumemo, da ponudba ni bila sprejeta, v Telekomu si želijo epiloga

Kakšni so odzivi na odločitev nadzornikov SDH o prodaji Telekoma? Politiki menijo, da »cincanje« znižuje ceno Telekoma.

Objavljeno
11. junij 2015 09.11
Posodobljeno
11. junij 2015 09.11
vvo telekom
N. G., gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA
N. G., gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA

Na včerajšnjo odločitev nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH) glede prodaje Telekoma Slovenije so se odzvali tudi v ponudniku Cinvenu.

Pojasnjujejo, da so prejeli uradno potrditev od SDH, da je njihova ponudba z dne 20. maja 2015 sprejeta. A Cinven je zaradi zamud pri pridobitvi soglasij regulatorjev za združitev Telekomove hčerinske družbe One v Makedoniji z operaterjem Vip in glede prevzema Debitela pred sejo nadzornikov oddal dopolnilo k svoji ponudbi z 20. maja.

»Cinven obravnava dopolnilo k ponudbi kot sestavni del ponudbe, brez katerega Cinven ne bi mogel nadaljevati postopka zaključka te transakcije. Na podlagi informacij, ki smo jih prejeli od SDH, kjer dopolnilo k ponudbi ni omenjeno, Cinven razume, da ponudba ni bila sprejeta,« so se odzvali v britanskem skladu in dodali: »Prepričani smo, da je predlagano dopolnilo koristno za vse vpletene strani, ker zmanjšuje tveganje za neuspešen zaključek transakcije, in ob domnevi, da bosta zgoraj omenjena posla v Sloveniji (prevzem Debitela) in Makedoniji (združitev One) pridobila potrebna soglasja regulatorjev za predvideno dokončanje poslov, ne spremeni ekonomskih pogojev ponudbe.«

Neuradno: rok za odločitev Britancev petek opolnoči

Pogovori med upravo Slovenskega državnega holdinga (SDH) in britanskim zasebnim naložbenim skladom Cinven glede prodaje skoraj treh četrtin Telekoma Slovenije se nadaljujejo, je potrdil tudi predsednik uprave SDH Matej Pirc. Kot je dodal, pa v SDH najprej čakajo na uradni odziv Cinvena. Neuradno se sicer omenja, da je rok za odločitev Britancev petek opolnoči.


Makedonska agencija za varstvo konkurence ima čas do 9. julija

Na navedbe o zamudah v postopku presoje koncentracije po združitvi hčerinskih družb Telekoma Slovenije in Telekoma Austria so se danes odzvali v makedonski agenciji za varstvo konkurence. Kot so poudarili v odzivu, ki so ga prvi pridobili na portalu 24ur, imajo po zakonu čas za odločitev do 9. julija. Zato ocenjujejo, da na njihovi strani ni nobenih zamud ali zapletov, piše STA.

Spomnimo, slovenski in avstrijski telekomunikacijski operater sta se oktobra lani dogovorila za združitev njunih makedonskih hčerinskih družb One in Vip. Telekom je v združenem podjetju dobil 45-odstotni delež, pogodba pa vključuje opcijo za izstop Telekoma Slovenije iz družbe v roku treh let po zaključeni združitvi.

V Telekomu si želijo epiloga

V Telekomu Slovenije si še naprej želijo, da se postopek prodaje čim prej zaključi, ne glede na njegov izid. Kot so zapisali, jih znamenja, da se postopek približuje zaključku, navdajajo z optimizmom. »To je dobra novica za vse deležnike,« so dodali in ob tem spomnili še, da so prodajni postopek vseskozi podpirali. Znova pa so zatrdili, da je za poslovanje družbe pomembno, da ne traja predolgo.

Mramor: Pričakovano in logično

Odločitev nadzornikov SDH, da sprejme osnovno ponudbo britanskega zasebnega naložbenega sklada Cinven za nakup Telekoma Slovenije, je logična in je bila pričakovana, je ocenil minister za finance Dušan Mramor: »Odločitev je logična in je bila tudi pričakovana. Potrditev zavezujoče ponudbe z 20. maja, ki se je iztekla opolnoči, je bilo edino, o čemer je lahko razpravljal SDH.« Ker uradnega odziva Cinvena še ne pozna, zadeve podrobneje ni komentiral.

Odzvali so se tudi poslanci

Prvaku Desusa Karlu Erjavcu se ne zdi dobro, da se ponudba britanskega zasebnega naložbenega sklada Cinven za Telekom Slovenije v času postopka prodaje ves čas spreminja. »Pri takšnih pogajanjih je vedno prisotna taktika, strategija, vendar je na nadzornikih SDH odgovornost, da sprejmejo najboljšo možno rešitev,« je danes dejal v izjavi za medije in dodal, da upa, da bodo nadzorniki SDH končno odločitev sprejeli transparentno in zakonito ter da bodo ugotovili, ali je ponujena cena za Telekom primerna. Pomembno se mu zdi tudi, ali bo Cinven še naprej razvijal podjetje in tehnologijo ter ustvarjal nova delovna mesta.

»Sprenevedanje, cincanje ali igranje pong ponga, vse to vpliva na tuje investitorje, na verodostojnost države in vlade ter na ceno delnic,« je poudaril poslanec SDS Andrej Šircelj. Sredino odločitev nadzornega sveta SDH glede Telekoma Slovenije je sicer označil za razumljivo, potezo Cinvena pa za nenavadno. Meni, da je ta prodaja pod velikim vplivom medijev in politike. Tudi politična dejanja nekaterih koalicijskih strank in vlade nasploh po njegovih besedah ne prispevajo k višji ceni delnic Telekoma Slovenije, ampak prej nasprotno. »Vsa ta evforija, včasih celo politična histerija in sprenevedanje ne koristijo celotnemu procesu,« je poudaril.

Predsednica NSi Ljudmila Novak pa upa, da bo Telekom prodan po prvotno ponujeni ceni. »Cinven je dal zavezujočo ponudbo, menimo, da mora pri tem ostati,« je dejala in dodala, da so se po njeni oceni nadzorniki SDH v sredo odločili pravilno.

Predsednik SD Dejan Židan navedbe, da je stranka zaradi nasprotovanja prodaji Telekoma Slovenije pripomogla k znižanju cene podjetja, označuje za napačne. »Vemo, da tisti, ki želijo prodati ali celo razprodati Telekom, uporabljajo razne argumente,« je dejal danes v izjavi za medije. Židan je prepričan, da nasprotovanje SD prodaji Telekoma Slovenije in afera Veberkom nista znižali cene podjetja. Pri prodaji so po njegovih besedah sporne druge zadeve: cena, prevzem tveganj s strani države, nejasnost glede strateškosti in domnevno dogovarjanje dveh potencialnih ponudnikov. »To so razlogi, zakaj prodaji nasprotujemo,« je poudaril.

Cerar: Lahko bi šlo za neke vrste izsiljevanje

Premier Miro Cerar je v današnji izjavi za medije po posvetu v poslanski skupini poudaril, da je bila sredina odločitev nadzornikov SDH velik korak naprej v smeri odločanja o prodaji. Odločitev je v skladu s stališči vlade, ki je pred tem odpravila pomisleke SDH, in v skladu z izhodiščem nadzornega sveta SDH, da je prodaja primerna in ekonomsko upravičena, je povedal premier. Zdaj je po njegovih besedah na potezi Cinven.

O informaciji, da naj bi ta v torek z dopolnilom k ponudbi želel znižati ceno delnice, je Cerar dejal, da s tem ni uradno seznanjen. Kot je poudaril, je treba preveriti, ali takšna ponudba dejansko obstaja ali pa gre morda za nezanesljive prenose informacij, piše STA. Če bi ob dejstvu, da so nadzorniki SDH odločali o veljavni ponudbi, prišlo do nekih dodatnih ponudb, pa bi bili po oceni Cerarja to »nesprejemljivi manevri«. Lahko bi šlo celo za »neke vrste izsiljevanje«, na kar pa SDH ne bi smel pristati, je še poudaril premier.