CPL izigrava sodišče

CPL je z novimi pravnimi manevri še vsaj za slab teden preložil stečaj, odpustil pa je tudi delavce, ki predlagajo stečaj.

Objavljeno
15. februar 2013 12.26
iza/CPL Gospodarska
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo

Ljubljana - CPL je z novimi pravnimi manevri še vsaj za slab teden preložil stečaj, a je s tem po besedah sodnice Maje Lajevec skrajno izigral sodišče.

Sodišče je narok sklicalo, da bi na njem obravnavali odgovor CPL na predlog za stečaj podjetja, ki so ga vložili štirje zaposleni v cestnem podjetju. CPL je imel rok za oddajo ugovora do četrtka. Vendar je CPL odgovor poslal šele v četrtek pozno popoldan prek pošte iz Domžal, ne pa prek svojega pooblaščenca prek elektronske pošte - kot je to počel doslej. Ker odgovora s seboj na naroku ni imela niti zastopnica CPL Tanja Cirkvenčič, je sodnica narok morala prekiniti in ga ponovno sklicati za prihodnjo sredo.

Zastopnica CPL je sicer pojasnila, da končnega odgovora CPL na stečajni predlog ni prejela, da pa štirje delavci po mnenju CPL niso dokazali navedb, da je dolžnik insolventen. Zakonska domneva o insolventnosti namreč še ni izpolnjena, saj bo trimesečni rok za izplačilo plač potekel v ponedeljek. Prav tako po mnenju CPL vrednost njihovega premoženja ne presega vsote obveznosti.

Upniki po besedah odvetnika delavcev Romana Završka vztrajajo pri podanem predlogu, po njihovem mnenju pa je zakonska domneva, da je CPL trajno insolventen, izpolnjena. Družba namreč delavcem dolguje zadnje tri plače, kar pomeni, da je CPL trajneje nelikviden.

Ob tem je Završek opozoril, da so delavci od aprila lani plače dobivali od družbe pooblaščenke CPL, ki je večinska lastnica CPL.

Dodal je, da je CPL štirim delavcem takoj po vložitvi predloga podal odpoved pogodbe o zaposlitvi, zato so delavci tudi zaradi tega zoper CPL že sprožili ustrezne postopke.

Prazne obljube

CPL je poplačilo obveznosti že večkrat obljubil, a denarja ni bilo. Nazadnje je direktor CPL Stanko Petrič za 28. januar napovedal 15-milijonsko injekcijo lastnice CPL, družbe Patera v lasti Ranka Mimovića, s katero naj bi poplačali tako delavce kot dobavitelje.

Predlog za začetek stečajnega postopka CPL, ki so ga vložili štirje delavci, pa ni edini. Sodišče namreč skupaj s tem predlogom obravnava tudi predloge, ki so jih zaradi neplačanih terjatev vložili upniki SGP Zasavje Trbovlje v stečaju, SKB banka, Banka Celje, SCAC Italpali in Probanka.

Završek je včeraj sodnici predlagal, naj stroške današnjega naroka krije CPL, saj je bil prekinjen, ker njihova zastopnica ni prinesla odgovora in tako zavlačevala postopek.