CPL v stečaju

Sodišče je odločitev sprejelo v primeru predloga za stečaj, ki so ga podali štirje delavci.

Objavljeno
26. februar 2013 13.01
iza/CPL Gospodarska
J. S. S., Delo.si, STA
J. S. S., Delo.si, STA

Ljubljana - Okrožno sodišče v Ljubljani je danes začelo stečajni postopek nad družbo Cestno podjetje Ljubljana (CPL). Stečajni upravitelj je Boris Dolamič, upniki lahko terjatve prijavijo do vključno 27. maja, je razvidno iz objave na Ajpesu.

Sodišče je odločitev sprejelo na podlagi predloga za stečaj, ki so ga podali štirje delavci, ker jim družba ni izplačala plač in prispevkov za oktober, november in december lani.

CPL je sicer na dan pred narokom za obravnavo predloga delavcev na sodišču, ki je bil 20. februarja, tem štirim delavcem nakazal plače s prispevki za omenjene mesece in regres za lani.

To plačilo je bilo prepozno, saj je trimesečna zamuda za oktobrsko plačo nastopila 16. februarja, poleg tega je že 16. januarja družba za tri mesece zamujala s plačilom prispevkov za septembrsko plačo.

Slednjega delavci sicer niso navajali, je to ugotovilo sodišče po pregledu podatkov davčne uprave. Družba delavcem ni plačala prispevkov za september, čeprav jih je obračunala. To pomeni, da je CPL s plačilom obveznosti do delavcev tri mesece zamujal že 16. januarja letos.

Sodišče meni, da zamuda (ker so bili prispevki obračunani, ne pa tudi plačani) velja, ne glede na zakon o invalidskem in pokojninskem zavarovanju, po katerem se v pokojninsko dobo štejejo tudi obdobja, za katera je delodajalec le obračunal, ne pa tudi plačal prispevke. V primeru davkov in prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zakon zahteva obračun in plačilo, navaja sodišče.

»Ureditev, da zadostuje za vštetje v pokojninsko dobo le obračun teh davkov in prispevkov, je rešitev v razmerju med državo in delavcem, ne pa pravno upoštevana možnost delodajalca, da izbira, ali bo obveznosti za svojega delavca le obračunal ali tudi plačeval,« je zapisalo sodišče.

CPL je sicer po ugotovitvah sodišča 16. februarja za tri mesece zamujal tudi s plačilom plače, davkov in prispevkov za oktober. Omenjeno plačilo na dan naroka je bilo torej izvedeno po poteku roku, zato po navedbah sodišča velja neizpodbitna domneva, da je dolžnik trajneje nelikviden.

Zagovornika CPL sta na naroku trdila, da omenjeni štirje delavci s tem, ko so prejeli plačila, niso več aktivno legitimirani za vložitev predloga za stečaj. Sodišče odgovarja, da je razlog za prenehanje legitimacije celotno poplačilo terjatve, pri čemer pa se to nanaša na glavni postopek. Ta se začne z izdajo sklepa o začetku stečajnega postopka, postopek ob plačilu delavcem pa je bil v fazi prehodnega stečajnega postopka, navaja sodišče.

V zvezi s plačilom delavcem in položajem upnikov sodišče izpostavlja tudi dejstvo, da dolžnik nima le štirih zaposlenih delavcev, katerim niso bile plačane plače.

»V zvezi s plačilom le štirih upnikov gre za neenako obravnavanje upnikov, ki bi morali biti v razmerju do dolžnika po temeljnih načelih zakona v enakem položaju,« je zapisalo.

Predlog delavcev je bil eden od šestih predlogov za stečaj CPL. Sodišče sedaj o ostalih predlogih ne bo odločalo.