Cvet v logotipu še ne zagotavlja razcveta za delničarje

Presečišče: naftni velikan PetroChina je v desetletju izgubil kar dve petini borzne vrednosti.

Objavljeno
03. november 2017 19.02
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Vrednost delnic največje kitajske naftne družbe na šanghajski borzi se je v desetih letih zmanjšala za 685 milijard evrov, kar je največje zmanjšanje premoženja delničarjev na svetu.

Kitajska državna naftna družba PetroChina s sedežem v Pekingu je nastala leta 1999 po prestrukturiranju skupine CNPC (China National Petroleum Corporation), ki je na družbo PetroChina prenesla večino svojega premoženja, povezanega z nafto in zemeljskim plinom. PetroChina raziskuje nova najdišča nafte in zemeljskega plina, črpa ter trži surovo nafto in zemeljski plin, prav tako prevaža, shranjuje in prodaja naftne derivate. Je največji in prevladujoči proizvajalec in distributer nafte ter zemeljskega plina na Kitajskem, je ena od družb z največjimi prihodki od prodaje na Kitajskem ter ena največjih naftnih družb na svetu. PetroChina je imela lani 1,61 bilijona juanov (209,86 milijarde evrov) prihodkov, ustvarila je 29,37 milijarde juanov (3,81 milijarde evrov) dobička, zaposlovala je skoraj 600.000 ljudi.

Leta 2007 je PetroChina ponudila svoje delnice na šanghajski borzi, njihova vrednost pa se je od takrat zmanjšala za približno 685 milijard evrov. To je do zdaj največje zmanjšanje premoženja delničarjev na svetu. Vrednosti delnic družbe PetroChina na šanghajski borzi je poleg svetovne finančne krize škodil velik padec cen nafte v zadnjih desetih letih – za 44 odstotkov –, kitajsko vodstvo pa čedalje bolj spodbuja razvoj električnih vozil in se zavzema za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida. Poleg tega poskuša kitajska vlada pod vodstvom predsednika Xi Jinpinga, ki vse bolj utrjuje svojo oblast, na splošno preusmeriti kitajsko gospodarstvo stran od proizvodnje k storitvam, takšne težnje v kitajskem gospodarstvu pa bi lahko tudi v prihodnje škodile vrednosti delnic družbe PetroChina.

Nekateri analitiki menijo, da delnice PetroChine na šanghajski borzi še niso dosegle svoje najnižje vrednosti, ampak se bo ta v prihodnjih 12 mesecih zmanjšala še za 16 odstotkov. Upoštevati pa je treba, da je večinska lastnica družbe PetroChina kitajska vlada, zato izjemno zmanjšanje vrednosti delnic družbe ni tako zelo prizadelo manjšinskih vlagateljev, kakor se zdi na prvi pogled, ko pogledamo podatke o vrednosti delnic.

Pred tednom dni je PetroChina predstavila poslovne rezultate tretjega četrtletja letos in sporočila, da je v tem obdobju ustvarila za 4,69 milijarde juanov (609 milijonov evrov) prihodkov ter da kljub drugačnim ocenam nekaterih analitikov v prihodnje pričakuje uspešno in dobičkonosno poslovanje.