Delamaris gre s skušami in sardelami v Pivko

Zadnji tedni izolske ulice ribjih konzerv: prihodnji teden začnejo seliti stroje, tovarno bodo dokončno zaprli 25. julija.

Objavljeno
27. junij 2014 23.05
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Izola – V ponedeljek bodo v izolski tovarni Delamaris napolnili zadnje pločevinke s skuhanimi fileti skuš in začeli z demontažo sodobne linije za polnjenje pločevink. »Ulica ribjih konzerv«, kot so velikokrat rekli temu delu mesta, se bo preselila v novo tovarno, ki jo končujejo na Kalu pri Pivki.

Izola bo izgubila tovarno, ki je v mestu delovala od 1879, Pivka pa se ponaša z največjo naložbo v gospodarstvu v notranjski regiji. »Prihodnji teden se bo začela selitev nekatere opreme, toda v izolski tovarni bomo še skoraj mesec dni izdelovali pločevinke s (hrvaškimi) sardelami. Izolsko tovarno bomo dokončno ustavili predvidoma 25. julija. Novo tovarno na Kalu pa naj bi zagnali 25. avgusta,« nam je včeraj povedal Janez Rebec, predsednik uprave Pivke in hčerinske družbe Delamaris.

Skupina Pivka zaposluje 450 delavcev, od tega je 90 zaposlenih v izolskem Delamarisu. Večina se bo od avgusta z avtobusom vozila v 70 kilometrov oddaljeni Kal. Kot nam je povedal Rebec, je večina to dejstvo, da bodo na dan porabili dobri dve uri več za vožnjo sprejela. »Danes delavci spoštujejo možnost zaposlitve in se službi ne odpovejo zlahka. Mi pa se tudi ne moremo odpovedati ekipi, ki dobro opravlja svoje delo,« je dejal predsednik uprave.

Delamaris na leto izdela 17 milijonov pločevink, od tega jih 55 odstotkov izvozijo predvsem v Avstrijo, BiH in na Hrvaško. »Izvažamo tudi v ZDA, Rusijo in Avstralijo, saj nas prevoz zabojnika do Avstralije stane enako kot prevoz do Makedonije,« pravi Rebec. Delamaris predela približno 2000 ton rib na leto, večinoma skuš, nekaj tudi sardel in tun. Zadnjega pol leta uvajajo tudi prodajo svežih in konfekcioniranih (očiščenih, filetiranih ...) rib. Prodajali jih bodo kakih 15 vrst.«

Ker se marsikdo čudi selitvi predelovalne industrije iz ribiškega mesteca, Janez Rebec odgovarja: »Rib že več let ne kupujemo od slovenskih ribičev, ampak jih uvažamo iz severne Evrope ali Hrvaške. Pivka pa je logistično celo na boljšem kot Izola,« je prepričan prvi človek družbe. Še pomembneje je, da bodo v novi tovarni lahko veliko racionalneje zastavili delo. »Objekti v Izoli so razsipni, zanje plačujemo najemnino Hypo Leasingu, drago je vzdrževanje stare infrastrukture in stavb. Zdaj bomo namesto najemnine raje odplačevali kredite.«

Novi prostori bodo boljši

Če zdaj poslujejo na približno 10.000 kvadratnih metrih pokritih površin, bodo imeli na Kalu 7200 kvadratnih metrov sodobno urejenih prostorov, ki bodo tudi za zaposlene prijaznejši. Poslovni postopki bodo še bolj avtomatizirani. V bližini imajo skladišča. Za nov obrat na Kalu so namenili sedem milijonov evrov, od tega so iz evropskega ribiškega sklada prejeli 3,5 milijona nepovratnih sredstev, nekaj so prispevali sami, nekaj milijonov pa je bančnih posojil. Za novo opremo bodo iz tega zneska dali blizu 600.000 evrov.

Nihče pa ne ve, kaj bodo lastniki Hypo Leasing naredil s prostori po Delamarisovi selitvi. Hypo Leasing je nepremičnine prevzel po propadu velenjskega Vegrada. Tu in na sosednjem zemljišču propadlega Kraškega zidarja in Konstruktorja so nekateri podjetniki hoteli zgraditi veliko turistično in stanovanjsko naselje. Toda resnih vlagateljev v tako velik nepremičninski zalogaj ni. Če bodo hoteli kar koli zgraditi, bi morali v občini najprej sprejeti prostorski načrt. »Velike pozidave na tem prostoru ne bomo dovolili,« je za Delo izjavil izolski župan Igor Kolenc.