Delavcem knjižice, nekateri že zaposleni

Stečajni upravitelj polzelske tovarne nogavic bo v ponedeljek predlagal nadaljevanje dela ali dokončno ustavitev.

Objavljeno
20. januar 2017 22.36
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Polzela – Tovarna nogavic, ki je od 23. decembra v stečaju, ima še štirinajst odprtih prodajaln po državi. Večina delavcev je sicer ta teden dobila delovne knjižice, kar nekaj jih je že dobilo delo drugje. Tudi zato ima stečajni upravitelj Zlatko Vili Hohnjec kar nekaj težav, ali bo delo v tovarni sploh lahko nadaljeval.

Petim delavcem je moral stečajni upravitelj podpisati skrajšanje odpovednega roka, ker so 3. januarja že odšli na delo drugam. Pri iskanju služb delavcem, ki so tik pred decembrskimi prazniki ostali brez dela, se je zelo aktivirala tudi občina Polzela. Po nekaterih podatkih naj bi okoli 30 od 220 delavcev že dobilo zaposlitev v podjetjih Odelo v Preboldu, Novem Car v Žalcu in BSH v Nazarjah. Iz Odela so prav včeraj sporočili, da bodo tudi v prihodnje še zaposlovali in da iščejo nove kadre.

Kot so za Delo odgovorili v Odelu, so od novembra lani zaradi novih serijskih projektov v letu 2016 in prihajajočih projektov v letošnjem letu na lokaciji v Preboldu zaposlili okoli 200 ljudi. Trenutno imajo tako v Odelu okoli 1200 zaposlenih. »Med novimi zaposlenimi je tudi nekaj nekdanjih delavcev iz Tovarne nogavic Polzela, ki jih bomo zaposlovali tudi v prihodnje. S širitvijo je predvideno, da v naslednjih mesecih zaposlimo še dodatnih 200 novih sodelavcev,« so še sporočili iz Odela.

Nadaljevanje proizvodnje?

Delavci propadle Polzele so v povprečju stari nad 45 let, večinoma gre za nekvalificirano delovno silo. Pred leti bi jih stečaj še bolj udaril, saj podjetja v bližini, kjer si danes iščejo službe, še niso tako zaposlovala ali sploh ne. Danes novo zaposlovanje napovedujejo praktično vsa.

Morda tudi zato mnogi, ki so ostali brez službe v tovarni nogavic, nove zaposlitve sploh še niso začeli iskati. Po eni strani imajo kar nekaj možnosti drugje, po drugi strani pa se lahko zgodi, da bodo dobili službo nazaj. Do ponedeljka mora namreč stečajni upravitelj predlagati, ali bodo proizvodnjo v polzelski tovarni nogavic nadaljevali ali ne.

Dodal je, da je možno, da predloga sploh ne bo mogel podati: »Lahko se zgodi, da ne bo kadrov, ki bi jih lahko zaposlil. Na dolgi rok namreč z delavci ne bom mogel sklepati pogodb. In lahko se zgodi, da bo do izdaje sklepa o nadaljevanju proizvodnje tak osip delavcev, da zaradi pomanjkanja kadra zgodbe ne bo mogoče nadaljevati.« Dejal je, da je sicer za delavce vesel, saj so te zaposlitve velik obliž na njihovo socialno stisko, vendar je dodal: »Kljub temu je 90-letne tradicije tovarne škoda, da bi kar propadla.«

Interesentov nekaj, a ne preveč resnih

Stroji tovarne so se ta teden ustavili, saj so imeli samo do začetka tedna čas dokončati naročena dela iz tujine. Vendarle pa do 10. februarja ostajajo odprte trgovine Polzele. Sodišče je namreč sprejelo Hohnječevo obrazložitev, da bi zaprtje trgovin škodilo stečajni masi. Kdo bo torej v tovarni ostal, če sploh kdo, bo znano v ponedeljek.

Prej so se s kupcem Polzele ukvarjali številni predsedniki uprav, zdaj to opravlja Hohnjec. Pravi, da zanimanje za najem prostorov v tovarni je, je pa opozoril, da je zanimanje samo del zgodbe: »Bili so štirje interesenti, eden je kar hitro odpadel. Resnosti treh, ki so ostali, ne bi komentiral.«