Delavci GPG pričakujejo prvo poplačilo

Prvi denar bo iz prodaje prostorov v Kristalni palači, stečajna upraviteljica upa še na iztoženih 900.000 evrov.

Objavljeno
14. april 2015 17.22
Slovenija, Ljubljana, 29.08.2011 - Kristalna palacca v BTCju. Foto: Leon VIDIC/DELO
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – BTC je že nakazal 1,32 milijona evrov na račun GPG v stečaju, od katerega je kupil prostore v Kristalni palači. S tem denarjem bodo delavci dobili poplačano slabo polovico svojih terjatev, upajo pa še na večjo poplačilo.

Okrožno sodišče v Ljubljani je izdalo sklep o izročitvi prostorov v Kristalni palači družbi BTC, saj je ta družba poravnala kupnino propadlemu gradbincu GPG. BTC je prostore v nebotičniku na Šmartinski cesti kupil za 1,6 milijona evrov z DDV oziroma 1,32 milijona evrov brez davka. Stečajna upraviteljica GPG Melita Butara je poslovne prostore v 15. nadstropju najvišje stavbe v Sloveniji uspela prodati v februarskem zbiranju zavezujočih ponudb. Investitor Kristalne palače je sicer prek svoje družbe Skai center bil prav BTC, GPG pa je nebotničnik zgradil.

Kupnina iz te prodaje bo namenjena plačilu prednostnih terjatev, torej terjatev delavcev. »Ta teden bomo pripravili predlog za delitev stečajne mase. Prednostne terjatve bodo s tem poplačane okoli 45-odstotno,« je pojasnila Melita Butara.

Ta je še povedala, da bodo delavci ob ugodni odločitvi višjega sodišča v tožbi proti GPG inženiringu dobili poplačan še en del svojih terjatev: »Na prvostopenjskem sodišču smo bili v tožbi zoper GPG inženiring uspešni. Če bo višje sodišče potrdilo prvostopenjsko sodbo, da nam GPG inženiring vrne 900.000 evrov, bo prišlo do še ene delitve premoženja delavcem – in to kar precejšno.« GPG toži svojo hčerinsko družbo, obe sta sicer v stečaju, za vračilo varščine, ki jo je GPG dal za nakup stanovanj. »Teh nismo dobili, ker niso bila končana, zato zahtevamo vračilo varščine,« je dejala Melita Butara. Po njenih besedah je sicer GPG prodal vso premoženje, ki je bilo v delitveni bilanci, neprodana so ostale nepremičnine, ki jih niti GPG ni imel v bilanci.

Predsednik odbora Civilne iniciative ogoljufanih delavcev Hasan Karajić je zadovoljen, da bo po štirih letih stečaja GPG končno prišlo do prvega delnega poplačila delavcev in da so možni še drugi viri, iz katerih bi lahko delavci dobili denar. Delavci si želijo čim hitrejšega zaključka stečajnega postopka: »Pričakujemo, da se stečaj zaključi v napovedanem roku, to je dve leti, in v okvirih napovedanih stroškov.«