Delavci Luke Koper ustavili delo

Pristanišče je od jutra blokirano. Zaradi gneče v veljavi mednarodna omejitev vlakov na slovenskih železnicah.

Objavljeno
01. julij 2016 11.45
Protest Luka Koper
B. Š., Ba. Pa., A. S. H., N. Č.
B. Š., Ba. Pa., A. S. H., N. Č.

Blokada delavcev pred vhodom v Luko Koper še traja, poroča STA, vodstvo družbe pa se bo po končani skupščini osredotočilo zgolj na ta problem in ga skušalo čim prej razrešiti, je povedal tiskovni predstavnik Luke Sebastjan Šik. Delavci naj bi zahtevali še razrešitev oziroma odstop ministra Petra Gašperšiča, državnega sekretarja Metoda Dragonje in nadzornikov SDH.

Kot so sporočili iz Luke je uprava družbe, po zaključku skupščine družbe ponovno sklicala sestanek s predstavniki obeh sindikatov in sveta delavcev, na katerem so ugotovili, da je pristanišče še vedno blokirano. Na sestanku so se zato dogovorili, da bi svet delavcev prevzel vlogo posrednika med zaposlenimi in javnostmi. Svet delavcev je takoj za tem sklical nujno sejo sveta, ki še poteka, na kateri se bodo člani odločali glede vloge posrednika.

Kaj se je dogajalo?

»Delo v Luki Koper stoji. Ustavili smo delo in zaprli vhode.« To nam je sporočil eden od delavcev Luke Koper, kjer se je v dopoldanskih začela stavka zaposlenih zaradi nezdovoljstva v zvezi z današnjo skupščino delničarjev Luke Koper. Ustavili so vse delovne procese v pristanišču.

Kaj se zares dogaja, kako resne so zahteve in kako daleč mislijo delavci s tokratno ustavitvijo dela, ki se je ponovila po petih letih, ko so stavkali zaradi slabih razmer najetih delavcev pri tako imenovanih izvajalcih pristaniških storitev (IPS), za zdaj še ni mogoče govoriti.

Vsi vhodi v Luko Koper so zaprti, tudi železnica. Pred glavnim vhodom v pristanišče je bila dopoldan že daljša kolona tovornjakov, ki je segala do avtoceste. Tovorna vozila so izločali na primorski avtocesti na počivališče Ravne ter od Črnega Kala proti Kopru na odstavni pas. Močno oviran je tudi tovorni promet na slovenskem železniškem omrežju, zato so mednarodno omejili vlake na slovenskem železniškem omrežju. Oblikovali so tudi krizni štab, ki redno spremlja razmere.

Kot vse kaže, so se za akcijo odločili sami. Potezo delavcev podpirajo in razumejo tudi v Obalni sindikalni organizaciji, ki krivdo za dogodke v pristanišču pripisujejo vladi in SDH.  Po vsej verjetnosti pa spravlja v težak položaj upravo, saj s tem potrjuje očitek, da Luko Koper vodijo delavci. So pa delavci izredno ogorčeni in pripravljeni na sleherne posledice.

Po prvih ugotovitvah vodstva v Luki Koper gre za spontan upor zaposlenih, so sporočili. Vodstvo družbe je nemudoma pristopilo najprej k ukrepom za zagotovitev varnosti življenja ljudi in premoženja ter požarne varnosti.

Vodstvo je takoj po seznanitvi z blokado pristanišča organiziralo krizni štab, na katerem so vodje profitnih centrov in drugih enot, zadolženih za operativno delo v pristanišču, dobili navodilo, da preverijo vse možnosti, ki so na razpolago za ponovno vzpostavitev delovnega procesa.

Uprava je tudi sklicala urgentni sestanek s predstavniki obeh reprezentativnih sindikatov v družbi ter sveta delavcev, na katerem so ugotovili, da ne uprava družbe, ne sindikata, kakor tudi ne svet delavcev niso bili predhodno obveščeni o dogodku. Dogovorili so se, da bodo predstavniki zaposlenih poskusili vzpostaviti dialog na terenu, da bi se stanje čim prej normaliziralo.

Primer za učbenik

Špediter, ki je stal nemočen pred Luko, je bentil na vlado. Čeprav ni mogel opravljati posla, je pritrdil delavcem: »Bolje, da delo stoji kratek čas, kot da Luko uničijo za zmeraj!« Zaposlenim v Luki so se pri stavki pridružili tudi delavci IPS.

Ena od delavk Luke nam je povedala, da so se stavkajočim pridružile tudi skupne službe: »Naš primer je za učbenike. Poslujemo najbolje v zadnjih desetih letih, dosegamo zavidljive rezultate v primerjavi z vsemi evropskimi pristanišči, imamo načrte razvoja, država nas ovira pri izdaji soglasij za naložbe, na vse načine predstavljajo napačne številke in podatke, lažejo o plačah in pripravljajo scenarije, ob katerih nikakor ne moremo biti mirni. Povsem razumem, zakaj je delavcem prekipelo in morda niti več ne odločajo povsem premišljeno. Vlada je zdaj sprejela program naložb, SDH pa ima pripombe na poslovni načrt, vendar ga je še pred nekaj tedni podpirala. To so očitne manipulacije,« je povedala delavka, ki noče biti imenovana.

Njeno izjavo smo si zapisovali v beležko, ko je do podpisanega stopil eden od delavcev, mu iztrgal beležnico in popisan list ter zabrusil, da opravljamo novinarji zelo grdo delo. Organizatorji stavke - ta je gotovo organizirana, sicer delavci ne bi enotno vztrajali brez komentarjev - so očitno slabo poskrbeli za nemoteno delo novinarjev.

Skupščina o zamenjavi nadzornikov

Danes je bila sklicana skupščina Luke Koper, pred katero se je dvigalo precej prahu. Še včeraj je upravi SDH nadzorni svet, ki na prejšnji seji ni bil ravno naklonjen kadrovskim menjavam v nadzornem svetu Luke Koper, uspelo prepričati, da je prevetritev nadzornega sveta Luke utemeljena, danes z dnevnega reda umikajo točko, kjer bi odločali o zamenjavi nadzornikov Luke Koper. Še pred skupščino pa je odstopil predsednik uprave SDH Marko Jazbec, ki se bo z nadzornim svetom SDH dogovoril za sporazumni odhod s položaja.

SDH je sicer predlagal odpoklic predsednice nadzornega sveta Alenke Žnidaršič Kranjc ter članov Elen Twrdy in Andreja Šercerja, na njihovo mesto pa imenuje Rajka Reška, Klemna Boštjančiča in Andraža Lipolta.

Kot smo pisali, je SDH od Luke in Primorske gospodarske zbornice zahtevalo varnostne ukrepe za izvedbo skupščine.