Delavci Svee kmalu poplačani

Lani je šlo največ sredstev iz jamstvenega sklada za delavce Cestnega podjetja Ljubljana in Saniteca.

Objavljeno
07. januar 2014 18.59
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Leta 2014 so v proračunu za izplačila upravičencem jamstvenega sklada zagotovljena sredstva v višini 9,5 milijona evrov. Že januarja načrtujejo izplačilo 674.000 evrov, večino od tega za poplačilo 119 delavcev zagorske Svee.

Natančnega zneska, koliko bodo dobili nekdanji delavci Svee, še nimamo, je pojasnil Aleš Marinček iz sklada, saj njihove vloge pričakujejo v prihodnjih dneh, natančni zneski pa so jasni šele, ko vloge obdelajo in izdajo odločbe o priznanju pravic. Poleg delavcev Svee, ki je v stečaju od decembra lani, potem ko je ministrstvo za gospodarstvo podjetju zavrnilo drugi del državne pomoči, bodo sredstva iz sklada v začetku tega leta dobili še delavci iz Kemiplasa in 14 manjših podjetij (skupaj 66 delavcev).

Lani je jamstveni in preživninski sklad (JPS) – sklad izplačuje nadomestila delavcem, ki so izgubili delo zaradi stečaja podjetja ali prisilne poravnave – izplačal 10,2 milijona evrov 3472 upravičencem. Od tega denarja je proračun pokril 8,7 milijona evrov, 1,5 milijona evrov pa so pokrili iz stečajne mase podjetij. Največ sredstev iz naslova insolventnosti je sklad lani izplačal nekdanjim zaposlenim v Cestnem podjetju Ljubljana in delavcem Saniteca. Delavcem CPL so izplačali skupaj 916.293 evrov, Sanitecovim delavcem pa skupaj 71.114 evrov.

Najvišje neto izplačilo na delavca je lani znašalo dobrih 2000 evrov, povprečno neto izplačilo na delavca pa 2927 evrov bruto (z neto zneskom za povprečno izplačilo ne razpolagajo).

Iz tabele je razvidno, da je bilo lani izplačanih dva milijona manj sredstev kot leta 2012. Od začetka gospodarske krize je bilo delavcem največ izplačil izplačanih leta 2011 (20,6 milijona evrov).

Delavci, ki izgubijo delo zaradi stečaja in so prijavili svoje terjatve v stečajno maso zaradi pravnomočnega sklepa o prisilni poravnavi, imajo pravico do največ štirih minimalnih plač in pol. Tri minimalne plače dobijo za zadnje tri mesece pred odpovedjo, eno iz naslova odpravnin, polovico minimalne plače pa iz naslova neizkoriščenega letnega dopusta.

Jamstveni in preživninski sklad se je lani združil s skladom za spodbujanje zaposlovanja invalidov, ki je bil prav tako v pristojnosti ministrstva za delo in je med drugim skrbel za nagrajevanje delodajalcev, ki zaposlujejo več invalidov, kot je predpisano.