Delavci Trgoavta dvignili delovne knjižice

Podjetje je moralo že pred nekaj tedni zapreti vse poslovalnice, vrednost hipotek znaša okoli 80 milijonov.

Objavljeno
12. marec 2012 14.16
T. Sch., Delo.si
T. Sch., Delo.si

Hrpelje - Delavci Trgoavta so danes na sedežu družbe prevzeli delovne knjižice in simbolno prižgali sveči v čast podjetju, ki jim je dolga leta dajalo kruh, kot se je izrazil predsednik sindikata Blaž Baldaš. Ta s prstom kaže na lastnika, ki naj bi Trgoavto namerno izčrpaval, vse premično in nepremično premoženje pa prenesel na povezano družbo Neolizing, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Kot je danes pred sedežem Trgoavta v Hrpeljah medijem pojasnil Baldaš, bodo delavci, ki jih zdaj čaka prijava na zavod za zaposlovanje, z izredno odpovedjo delovnega razmerja lahko uveljavili vsaj minimalne pravice, da bodo lahko kupili hrano zase in svoje otroke ter plačali položnice. Na zavodu bo končalo nekaj čez 100 delavcev.
»Delodajalec že dva, tri mesece ne daje vsem plač, ne plačuje nobenih prispevkov, krši delavske pravice,« je naštel Baldaš. Tudi sicer se v petih mesecih niti vodstvo družbe niti lastnik nista odzvala vabilom sindikata, da skupaj poskušajo rešiti status družbe in zaposlenih, dodaja STA.

Sicer pa so danes prišli do »točke x«, od koder ni vrnitve, pri čemer pa se je umiranje družbe po Baldaševihbesedah začelo s prihodom sedanjega lastnika Igorja Jerota. Ta je namreč večinski lastnik Koroške trgovine, ki je večinska lastnica Trgoavta, obenem pa tudi lastnik Neolizinga.

Na Neolizing naj bi med drugim »čez noč« prenesli preko 30 vozil v lasti družbe, je navedel predsednik sindikata Trgoavta, ki pa meni, da bo celo za kriminaliste težko odkriti vse sumljive posle.

Izmed 29 poslovalnic so zdaj vse že nekaj tednov zaprte, banke so medtem rubile, kar je bilo še vrednega, pravi Baldaš. Po njegovih navedbah ima Trgoavto med drugim za okoli 80 milijonov evrov hipotek na nepremičnine.

Medijem je svoje občutke podalo tudi nekaj zdaj že bivših delavcev Trgoavta. Tako je Milena Černic poudarila, da so dobro delali, zato so toliko bolj razočarani, da so prisiljeni na takšen način končati svojo kariero v podjetju.

Boris Marsetič, ki je bil pri Trgoavtu zaposlen 27 let in ima preko 38 let delovne dobe, ugotavlja, da bo upokojitev dočakal na zavodu za zaposlovanje, bolj žalostna pa bo usoda mlajših delavcev. Po njegovem bi morala v tem in podobnih primerih intervenirati država oziroma politika, saj »noben drug ne more tega rešiti«.

Predsednik uprave Trgoavta Matjaž Cegnar je danes sicer bil v svoji pisarni, a ni želel stopiti pred mikrofone, piše STA.