Delavci uspešni v tožbah, a denarja ni

Nepoplačani bivši zaposleni so se odzvali na besede odstopljenega državnega sekretarja Petra Vesenjaka.

Objavljeno
11. marec 2015 17.52
Vesenjak Peter,sekretar na ministrstvu za gospodarstvo,izjava za javnost,Ljubljana Slovenija 10.03.2015
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Na navedbe Delu zdaj že odstopljenega državnega sekretarja Petra Vesenjaka, da so bili delavci v stečaju njegovega podjetja Hosting svetovanje »nepoplačani v manjšem delu, glede na njihove siceršnje dohodke in zaposlitev v tej družbi«, se je odzvalo šest nekdanjih zaposlenih, ki so skupaj izgubili 172.206 evrov.

Iz seznama preizkušenih terjatev družbe Hosting svetovanje, hčerinske družbe Hosting Petra Vesenjaka, izhaja, da je bilo nekdanjim delavcem priznanih med nekaj tisoč do več kot 57.000 evrov terjatev. »Ob tem se kot upnik do stečajne mase s priznano terjatvijo v znesku 45.720,85 evrov pojavi tudi Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar pomeni, da so delavcem odtegnjene tudi pravice iz naslova pokojninskega zavarovanja in bodo te posledice čutili v času svojega upokojevanja,« je pojasnil pooblaščenec nekdanjih šestih zaposlenih Matej Verce. Delavci so, tako kot ostali upniki, ostali nepoplačani: stečajna masa je namreč zadoščala le za stroške postopka.

Potem ko smo v Delu in drugih medijih razkrili, da je Vesenjakova družba na slabi banki, druga pa je v stečaju, je Vesenjak v torek odstopil kot državni sekretat na gospodarskem ministrstvu, v izjavi pa je potrdil, da so zaposleni tožili Hosting svetovanje, a ni bil konkreten glede vsebine tožb. Matej Verce je pojasnil, da so delavci na delovno in socialno sodišče v Ljubljani vložili več tožb. Nekdanja prokurista družbe Robert Jaušovec in Darko Ravnikar sta na tem sodišču zahtevala plačilo 44.696 evrov oziroma 44.785 evrov, in sicer iz naslova premalo izplačanih plač ter neizplačila dogovorjene udeležbe na dobičku. »Robert Jaušovec in Darko Ravnikar sta namreč pretežni del svoje plače kot izvršna direktorja družbe Hosting svetovanje imela dogovorjenega v obliki določenega odstotka od doseženega dobička, ki ga je družba nato dejansko tudi ustvarila, vendar nato udeležbe na dobičku svojima izvršnima direktorjema ni izplačala,« je pojasnil odvetnik Verce. Jauševec in Ravnikar sta vložila tudi tožbi pred okrožnim sodiščem v Ljubljani, sodišče pa je tožbenemu znesku 21.317 evrov oziroma 6.317 evrov iz naslova avtorskega honorarja tudi ugodilo. Terjatve sta prijavila v stečaju, a jih nista dobila poplačanih.

Na delovno in socialno sodišče sta tožbi vložili tudi dve drugi nekdanji zaposleni Edisa Muranovič in Sabina Muharemović. Sodišče je v obeh primerih najprej razveljavilo izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki jima jo je izročil Vesenjak, nato pa razsodilo, da mora Hosting svetovanje plačati tožnicam po več kot tri tisoč evrov iztoženega zneska, poleg tega pa še neizplačane plače, regres, odškodnino zaradi izgubljenega plačila za čas odpovednega rok in odpravnino. Izvršba je bila v obeh primerih neuspešna, nato je bila terjatev priznana v stečajnem postopku, vendar je ostala nepoplačana.

Matej Verce je še poudaril, da je Hosting svetovanje s svetovalnimi storitvami leta 2008 ustvaril 400.456 čistega dobička: »Leta 2009 pa do težav ni prišlo zaradi slabega dela delavcev, temveč zato, ker je Peter Vesenjak kot zakoniti zastopnik Hosting svetovanja podal solidarne zaveze za obveznosti družbe Hosting in so posledično banke posegle na premoženje družbe Hosting svetovanja.«