Delničarji bi bedeli nad prodajo Laškega

Lastniki si želijo več nadzora pri iskanju kupca Pivovarne Laško.

Objavljeno
12. november 2014 21.48
sipic/pivo in cvetje
Vanja Tekavec, Maja Grgič, gospodarstvo
Vanja Tekavec, Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Lastniki so tik pred podpisom dogovora o skupnem nastopu pri prodaji zadolžene Pivovarne Laško, je slišati neuradno. Dogovor naj bi sklenili tednu dni, kar postavlja vprašanje, ali bo Laško, ki je zdaj v fazi zbiranja ponudb potencialnih investitorjev, kmalu dobilo nov prodajni pospešek.

Iskanje strateškega partnerja, ki bi Pivovarno Laško dokapitaliziral z najmanj 75 milijoni evrov svežega kapitala, bo, kot vse kaže, kompleksen posel, v katerega bo vpletenih več akterjev, tudi njeni lastniki. Ti se bojijo ponovitve scenarija, ki se je zgodil Mercatorju, ko so lastniki na račun dokapitalizacije iztržili precej nižjo ceno za delnico trgovca, zato se želijo aktivno vključiti v proces iskanja kupca za Laško.

Po naših informacijah naj bi konzorcij lastnikov Pivovarne Laško v predvidoma tednu dni podpisal pogodbo o skupnem nastopu pri prodaji delnic družbe, delež sodelujočih delničarjev pa bi menda lahko presegel 50-odstotni delež. To ne bo mogoče brez DUTB, ki je v začetku leta postala največja posamična lastnica pivovarne, in nekaterih večjih lastnikov, med katerimi je Kapitalska družba (Kad).

»Kad želi sodelovati v prodajnem konzorciju za skupno prodajo delnic družbe Pivovarna Laško, ki bi delničarjem omogočil prodajo delnic po čim višji ceni in hkrati omogočil izvedbo dokapitalizacije, kot to izhaja iz zavez družbe, danih bankam,« so na naša vprašanja odgovorili iz Kada. Iz DUTB odgovora nismo dobili, v družbi Heta Asset Resolution, ki je po prestrukturiranju finančne skupine Hypo Alpe-Adria pravna naslednica deleža v Pivovarni Laško, pa so sestavi konzorcija naklonjeni: »Cilj konzorcija je maksimizacija cene na eni strani in na drugi strani želja, da potencialni nov investitor ohrani družbo in razvija njeno dejavnost v prihodnje.«

Upravi bi gledali pod prste

Dogovor o skupnem nastopu pri prodaji načeloma pomeni, da se želijo lastniki vključiti v neposredna pogajanja s potencialnimi kupci pivovarne. Zanimanje za Pivovarno Laško obstaja. Ne le med konkurenti iz pivovarske panoge, temveč tudi med finančnimi investitorji; med njimi so skladi, ki so sodelovali v preteklih poskusih prodaje Mercatorja, nam je pred dnevi povedal vir, ki je neposredno vpleten v privatizacijske postopke.

Nekateri lastniki Laškega so se po neuradnih informacijah zato že sestali tudi z upravo Laškega, ki ima pri iskanju svežega kapitala sicer drugačne cilje kot lastniki družbe. Laško se mora razdolžiti na zahtevo bank, zato je cilj njenega vodstva čim prej najti vlagatelja s svežim kapitalom (ne glede na ponujeno ceno za delnico), cilj lastnikov pa je, da za svoj delež v pivovarni dobijo čim višjo kupnino. Pri tem jim je lahko v prid tudi skokovita rast delnice, ki se je letos podražila za več kot 530 odstotkov, na dobrih 25 evrov.

A če med interesi uprave in lastnikov nastaja konlikt interesov, bo uprava Dušana Zorka pri iskanju novega lastnika potrebovala tudi podporo obstoječih lastnikov, skladno z zakonodajo se mora s povečanjem kapitala strinjati kar 75 odstotkov delničarjev pivovarne. Tudi potencialni izbrani investitor, ki z dokapitalizacijo ne bo pridobil kontrolnega deleža, bo verjetno želel zagotovila, da bo ob vstopu v pivovarno pridobil najmanj 50-odstotni lastniški delež.

Povezovanje lastnikov bi torej lahko dalo pospešek iskanju dokapitalizatorja za Laško, ki je zdaj še vedno v fazi zbiranja ponudb. Podrobnosti dokapitalizacije v Laškem ne razkrivajo, je pa uprava pivovarne že izrazila pričakovanje, da bo izbrani investitor po vstopu v pivovarno objavil tudi prevzemno ponudbo in s tem omogočil izstop iz pivovarne tudi preostalim delničarjem.