Denar leži v Bruslju, mladi pa brez štipendij

Za sofinanciranje regijskih kadrovskih štipendij na voljo 14,7 milijona evropskih sredstev.

Objavljeno
15. januar 2017 21.58
lvi*matura
Janoš Zore
Janoš Zore

Brežice – Več sto dijakov in študentov je skoraj pol leta po začetku šolskega oziroma študijskega leta še vedno brez regijskih kadrovskih štipendij, ki so v polovičnem deležu sofinancirane z javnim denarjem. Še več, ker država že za leto in pol zamuja s sistemom za prenos evropskega denarja v Slovenijo, nekatere štipendije sploh še niso bile razpisane.

V Sloveniji obstajata dve obliki kadrovskih štipendij. Pri nesofinanciranih sredstva v celoti zagotovijo podjetja; leta 2014 je gospodarstvo iz lastnih virov tako plačalo več kot polovico, 58 odstotkov od skupno 3303 kadrovskih štipendij. Pri drugi obliki kadrovskih štipendij, ki je sofinancirana z javnimi sredstvi, pa polovico izdatkov skupaj zagotavljata EU (40 odstotkov) in slovenski proračun (deset odstotkov). Za ta namen je v trenutni evropski finančni perspektivi za 4000 mladih do vključno šolskega leta 2021/22 na razpolago 18,4 milijona evrov.

Javni denar torej ne bi smel biti ovira. A ker Slovenija še vedno ni vzpostavila sistema za črpanje sredstev EU iz finančne perspektive 2015–2020, s sofinanciranjem regijske sheme kadrovskih štipendij za šolsko leto 2016/17 zamuja skoraj leto dni.

Po zakonu o štipendiranju bi delodajalci potrebe za tekoče šolsko leto, da bi bili mladi pred izbiro izobraževanja pravočasno informirani, morali oddati že januarja 2016. Namesto tega je postopek na 12 regijskih razvojnih agencijah, ki bodo delodajalcem povrnile polovico izplačanih regijskih kadrovskih štipendij, stekel šele po 18. novembru. Takrat je namreč ministrstvo za delo izdalo javni razpis za podelitev pooblastila agencijam za izvajanje regijskih shem kadrovskih štipendij za obdobje 2016–2022.

Podjetja čakajo državo

»Preden so nas konec novembra pozvali, da posavski regijski razvojni agenciji posredujemo potrebe po štipendiranju, ni nihče zagotovo vedel, ali bo v letošnjem šolskem letu sploh obstajala možnost sofinanciranja regijskih kadrovskih štipendij,« pravi Mojca Valentinčič Vdovč iz krške družbe IHS s 101 zaposlenim, kjer za šolsko leto 2016/17 načrtujejo deset štipendij: »Predvidevam, da so velika podjetja, ki imajo lastne programe štipendiranja in javnim sredstvom ne namenjajo velike pozornosti, izvajala kadrovsko štipendiranje nemoteno. Manjša pa s štipendijami čakamo, ker nam vsak prispevek države veliko pomeni. Če nam država zagotovi 50 odstotkov potrebnih sredstev, lahko podelimo dvakrat toliko štipendij kot brez javnih sredstev.«

Posredovane štipendije IHS na spletni strani javnega sklada za štipendiranje še niso bile objavljene. Tudi zato v družbi niso prejeli še niti ene vloge za štipendiranje. A časa za sklenitev pogodbe med podjetjem in dijaki oziroma študenti je še precej.

Ministrstvo za delo na podlagi novembrskega javnega razpisa razvojnim agencijam koncesije za izvajanje regijske sheme kadrovskih štipendij pred februarjem namreč ne bo izdalo. Šele pridobitev omenjenega državnega pooblastila pa bo agencijam omogočila, da objavijo regijske razpise za dodelitev javnih sredstev za kadrovske štipendije, na katere se bodo lahko prijavili delodajalci z izbranimi štipendisti.

Pred marcem štipendij ne bo

»Pogodbe z delodajalci vsaj pred marcem ne bodo podpisane,« pravi Nataša Šterban Bezjak iz posavske regijske razvojne agencije, kjer so v obdobju 2002–2007 razvili posavsko štipendijsko shemo, predhodnico sedanje slovenske regijske kadrovske sheme: »Upamo, da je v letošnjem šolskem letu zadnjič nastal takšen časovni zamik.«

Težave s prenosom denarja EU za regijsko shemo kadrovskih štipendij se v tem šolskem letu niso pojavile prvič. V Delu smo o popolnoma enakih težavah pisali že oktobra 2015, ko je Slovenija po izteku prejšnje evropske finančne perspektive s koncem septembra 2015 ostala brez denarja Bruslja za sofinanciranje kadrovskih štipendij.

Zaposleni na ministrstvu za delo, ki so jih uslužbenci regijskih razvojnih agencij na prihajajočo težavo opozarjali že leta 2014, so jeseni 2015 vzpostavitev sistema za prenos denarja EU v Slovenijo napovedovali za začetek leta 2016. A decembra 2015 so naposled priznali, da v šolskem letu 2015/16 regijskih kadrovskih štipendij sploh ne bo.

Podjetja in mlade je država v lanskem šolskem letu najhujšega, to je, da bi ostali brez kadrov za prihodnost oziroma štipendij, rešila s preusmeritvijo na javni sklad za štipendije, ki je iz proračuna za kadrovske štipendije prejel tri milijone evrov.

»Na ta način smo lani štipendirali tri študente,« pravi direktorica brežiške bolnišnice Nataša Avšič Bogovič: »Pogodbe o štipendiranju, ki so veljale od oktobra 2015, smo podpisali 18. maja 2016. Postopki so za delodajalce zelo zahtevni.«