Država bo šla v boj za ohranitev vpliva v Petrolu

NLB v skladu z napovedmi išče kupca za triodstotni delež Petrola.

Objavljeno
15. november 2016 15.51
Posodobljeno
16. november 2016 05.00
bsa Petrol
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Za nakup treh odstotkov delnic Petrola, ki jih od včeraj prodaja državna Nova Ljubljanska banka, se bo po naših informacijah potegovala tudi država, ki želi ohraniti svoj vpliv v tej energetski družbi. A če bodo ponudbo oddali še nekateri drugi zasebni vlagatelji, ki so v zadnjih dveh letih okrepili položaj v Petrolu, je pričakovati boj za prevlado.

NLB je v skladu z napovedmi ponovila razpis za prodajo svojih delnic v Petrolu. Tokrat namesto polovice prodaja kar celotni triodstotni delež oziroma 63.183 delnic družbe, ki so po včerajšnjem borznem tečaju vredne približno 19,6 milijona evrov. Interesenti lahko svoje ponudbe pošljejo do 15. decembra.

Naša največja banka se je za ponovitev prodajnega razpisa menda odločila zaradi velikega interesa ob prvem razpisu, zato je pričakovati, da bo tudi tokrat tako, ko je v igri dvakrat več delnic. Kot je mogoče izvedeti, bo ponudbo za nakup v imenu države tudi tokrat oddal Slovenski državni holding (SDH).

Država, ki ima prek SDH in Kapitalske družbe že zdaj 29-odostotni delež v Petrolu, menda želi ohraniti sedanji vpliv. Skupaj z NLB bi tako imela manj kot 33-odstotni delež in ne bi presegla prevzemnega praga, ki bi zahteval objavo prevzemne ponudbe.

Denar za nakup Petrolovih delnic naj bi menda šel iz proračuna. Že februarja letos smo v Delu razkrili, da ima država za nakupe kapitalskih deležev in finančnih naložb letos v proračunu na voljo kar 300 milijonov evrov, ki jih še ni v celoti izkoristila.

V letnem načrtu upravljanja kapitalskih naložb pa je zapisano, da bodo odlivi za nakup kapitalskih naložb v lasti države letos znašali predvidoma 125 milijonov evrov. Na ministrstvu za finance nismo dobili odgovora, ali bo država dala denar za nakup Petrolovih delnic, podučili pa so nas, da nakupe za državo opravlja SDH, kjer pa takih poslov ne komentirajo.

Spomnimo pa, da je država konec lanskega leta od NKBM in Poštne banke podobno odkupila za pol milijona delnic Pozavarovalnice Sava, za kar je odštela 6,3 milijona evrov.

Češko-slovaški tekmec

A državi utegnejo v Petrolu načrte pokvariti zasebni lastniki. Že na prvem razpisu se je menda za nakup Petrolovih delnic potegovala tudi češko-slovaška finančna skupina J&T, ki je prek ciprske družbe J&T Investments Opportunities Limited že nekaj časa skoraj 13-odstotna lastnica Petrola, njena ponudba pa je bila domnevno višja od državne. V skupini J&T svojih načrtov ne komentirajo.

Boj za nadzorniške stolčke

Petrol je v strategiji upravljanja državnih naložb še vedno opredeljen kot pomembna naložba in zanj še velja zakonska omejitev, po kateri noben lastnik ne more preseči 25-odstotnega deleža brez soglasja vlade. A lastniški premiki bi vendarle lahko pomembno vplivali na bodočo sestavo nadzornega sveta družbe, o čemer se bo odločalo na prihodnji skupščini družbe.

Aprila prihodnje leto se namreč mandat izteče vsem šestim nadzornikom, ki so predstavniki kapitala (Tomaž Kuntarič, Igo Gruden, Mladen Kaliterna, Irena Prijović, Matija Blažič in Klemen Ferjančič), in lahko se zgodi, da država ne bo več imela tolikšnega vpliva na upravljanje družbe kot doslej.

Že zdaj v nadzornem svetu sedi predstavnik Perspektive, Darija Južne. Finančna skupina J&T je že zahtevala svojega predstavnika v nadzornem svetu, a doslej s to zahtevo ni bila uspešna. A z nakupom omenjenega svežnja delnic in v sodelovanju s Perspektivo in za zdaj še javno neznanim lastnikom, ki na skrbniškem računu Société Générale - Splitska banka hrani že 3,8 odstotka Petrolovih delnic, bi lahko postal pomemben odločevalec.

Nujna je preglednost prodaje

»Mali delničarji Petrola pričakujemo, da bo prodaja transparentna in da bo edini merodajni kriterij pri izbiri kupca ponujena cena delnice. Enako bi morali pričakovati tudi davkoplačevalci, ki smo že drugič v nekaj letih z lastnim denarjem (plačani davki) reševali banko pred stečajem. Vsaka prodaja, ki bi bila realizirana po nižji ceni od najvišje ponujene, bi pomenila oškodovanje državljanov,« o prodaji delnic Petrola in morebitnem merjenju moči pravi Grega Meden iz KD Skladov.

Delnica Petrola je od začetka leta pridobila skoraj petino vrednosti. Poleg splošnih vplivov na kapitalskem trgu so po mnenju poznavalcev na njeno vrednost vplivala tudi pričakovanja glede sprostitve cen naftnih derivatov in s tem višjim dobičkom družbe.

Kupi in drži

Tudi Meden razmišlja, da je lahko omenjeni triodstotni delež Petrola pomembna utež na tehtnici lastniškega vpliva pri bodočem upravljanju družbe.

»Če bi SDH nakup uspel, pa potem ne pričakujemo dodatne rasti cene delnice, kakor v primeru, da omenjeni delež kupijo tuji investicijski skladi,« dodaja. Sicer pa Meden meni, da je delnica Petrola ena najbolj ugodno vrednotenih delnic na borzi, tako da v vsakem primeru svetuje nakup in držanje delnice v portfelju na daljši rok, ko se bodo v bilanci pokazali tudi učinki liberalizacije naftnih derivatov.