Država in York sta postala največja lastnika Save

Spremembi lastništva bi lahko sledila menjava nadzornikov in uprave.

Objavljeno
26. oktober 2016 17.44
Posodobljeno
26. oktober 2016 17.44
SLOVENIJA,KRANJ,08.10.2008. SAVA.FOTO LJUBO VUKELIČ/DELO/
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Prisilna poravnava Save je potrjena. Največja lastnika družbe sta po konverziji terjatev s 45-odstotnim deležem postala Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad) ter luksemburški sklad York, ki ima slabih 42 odstotkov.

Kot v poročilu navaja stečajni upravitelj Leon Benigar Tosič, je predlagano prisilno poravnavo Save podprlo 98 odstotkov navadnih in 97 odstotkov zavarovanih upnikov. Skupaj so vsi imeli za 286 milijonov evrov terjatev. Iz poročila še izhaja, da so upniki konvertirali za 65 milijonov evrov terjatev, za kar je bilo izdanih 21.678.535 novih delnic. Osnovni kapital družbe se je tako povečal za dobrih 76 milijonov evrov.

SDH in Kad sta skupaj v lastništvo pretopila 29 milijonov evrov terjatev, York pa 27. Kot ja znano sta SDH in Kad od DUTB po sklepu vlade za slabih 70 milijonov evrov odkupila za 122 milijonov evrov terjatev do Save. York pa je terjatve odkupoval od nekaterih drugih upnikov.

Deleža v Savi so pridobili še Zavarovalnica Triglav (3,2 odstotka), Skupna pokojninska družba (3,9 odstotka ), Nova KBM (2,3 odstotka) in DBS (2,8 odstotka).

Enotirni sistem upravljanja?

Družba bo morala nato v 15 dneh po pravnomočno potrjeni prisilni poravnavi sklicati skupščino, kjer bo na prepihu tudi osemčlanski nadzorni svet Save, ki ga vodi Miro Medvešek. Kaj se bo zgodilo menda še ni dorečeno, saj se državna lastnika, SDH in KAd, z Yorkom o tem še nista uskldila. Po naših informacijah pa med njimi že dalj časa obstaja sporazum o zamenjavi nadzornikov, uvedbi enotirnega sistema upravljanja in tudi verjetni menjavi uprave, ki jo vodi Gregor Rovanšek.

Sava septembra z izgubo

Sava je objavila tudi poslovanje v mesecu septembru. Njena čista izguba je v tem obdobju zanašala 53.000 evrov, z upoštevanjem vračunanih zamudnih obresti pa je čista izguba znašala dober milijon evrov. Bilančna vsota družbe je znašala 184.000 evrov, imela je 57.000 evrov prodajnih prihodkov in za dober milijon negativnega poslovnega izzida.

Sava je sicer v strategiji upravljanja državnih naložb zlasti zaradi Save Turizma opredeljena kot pomembna družba, kjer naj bi država ohranila vsaj četrtinski delež. Neuradno je slišati, da se v prihodnosti razmišlja o združitvi Save s turističnim delom, še posebej, če bo Sava uspešno prodala svoj delež v Gorenjski banki, za kar je že oblikovala prodajni konzorcij več kot polovice lastnikov.