Državna podjetja niso nujno neučinkovita

Če je vpeljana dobra ekipa, je lahko uspešno katero koli državno podjetje.

Objavljeno
25. avgust 2013 10.26
Zdravko Petrič
Zdravko Petrič

Pri nas je nemalo neoliberalnih ekonomistov, ki zagovarjajo tezo, da so državna podjetja neučinkovita, kar pa po njihovem mnenju ne velja za zasebna podjetja.

Praksa in dogajanje po svetu kažeta, da temu ni vedno tako. V svetu in v Evropi je veliko dokazov, da so lahko državna podjetja z dobrimi vodstvi in brez vmešavanja političnih strank učinkovita. Renault je bil vseskozi v večinski lasti Francije kot države, v Skandinaviji so podjetja, ki odkupujejo hrano od kmetov, v državni lasti. S tem skrbijo za večjo samooskrbo svoje države, pa tudi cene so posledično nižje.

Če je vpeljana dobra ekipa, je lahko uspešno katero koli državno podjetje.

Prvi pogoj je, da ne sme biti državno podjetje v mešani lasti. Posebno podjetja, ki se ukvarjajo z naravnimi danostmi, kot je denimo voda, kmetijska pridelava in drugo, bi morala biti 100-odstotni državni lasti. Glavno vodilo ne sme biti ustvarjanje dobička, kar draži vse proizvode. Tako danes posebna komunalna podjetja tržijo vodo, ki je naravni vir in je last vseh državljanov.

Postavljena vodstva ne smejo kupovati druga podjetja (kot je to na debelo počel Bojan Dremelj v Telekomu) temveč naj se ukvarjajo z kvaliteto proizvodov in storitev.

Danes nihče od pravih strokovnjakov ne želi delati v podjetjih v državni lasti, ker so kadrovske zadeve v domeni političnih strank. Zatorej je potrebno kot predpogoj spremeniti volilni sistem z neposrednimi volitvami. Te bi vsekakor okrnile moč političnih strank pri kadrovanju v državna podjetja.

Državna podjetja zato ne smejo kotirati na borzah. Neposredne volitve bi pripeljale do tega, da bi se vpliv trgov na proizvodna in finančna podjetja (banke) zmanjšal.

***

Prispevki so mnenja avtorjev in ne izražajo nujno stališč uredništva.

Delova javna razprava

Sistem upravljanja podjetij v državni lasti, ki se je v zadnjih letih že večkrat spremenil, je znova na razpotju. Agencije za upravljanje kapitalskih naložb ni več, Slovenski državni holding pa še ni zaživel, saj vlada pripravlja nove rešitve.

Da bi bile te čim boljše in dolgoročne, v časniku Delo v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije odpiramo javno razpravo o upravljanju podjetij v državni lasti, h kateri vabimo vso zainteresirano javnost.

Spremljate jo lahko na zgod.be/upravljanje, svoje poglede na to pa prispevate na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..