Državna pomoč Cimosu pod lupo Komisije

Evropska komisija začenja poglobljeno preiskavo o 35 milijonih evrov pomoči za prestrukturiranje slovenskega Cimosa.

Objavljeno
09. april 2014 13.03
Posodobljeno
09. april 2014 13.03
tlo cimos
P. Ž., Bruselj
P. Ž., Bruselj
Bruselj - Evropska komisija je začela poglobljeno preiskavo, da bi ocenila, ali je pomoč v višini 35 milijonov evrov za prestrukturiranje slovenskega proizvajalca avtomobilskih komponent Cimos skladna s pravili EU o državni pomoči. Komisija bo zlasti proučila, ali bo načrtovana pomoč Cimosu omogočila uspešno poslovati brez nadaljnje javne podpore in ali lastniki družbe dovolj prispevajo k stroškom prestrukturiranja. Začetek preiskave ne prejudicira končnih rezultatov preiskave in zainteresiranim tretjim stranem daje možnost, da predložijo svoje pripombe o zadevnih ukrepih.

Cimos zadnja leta pestijo hude finančne težave, predvsem zaradi likvidnostnih težav, povezanih z znatnim bančnim dolgom, ki jih ni mogel odplačevati. Družba se z bankami upnicami trenutno pogaja o prestrukturiranju finančnega dolga. Komisija je julija 2013 začasno odobrila pomoč za reševanje Cimosa, in sicer v obliki državnega poroštva za najem posojil v višini 35 milijonov evrov, s pogojem, da se Slovenija zaveže priglasiti načrt prestrukturiranja, ki bi družbi omogočil, da bo dolgoročno sposobna uspešno poslovati (glej IP/13/636).

Slovenija je novembra 2013 priglasila načrt za prestrukturiranje, v skladu s katerim bi se 35 milijonov evrov terjatev države do družbe Cimos iz naslova pomoči za reševanje pretvorilo v osnovni kapital Cimosa. Po navedbah slovenskih organov se bo z navedeno pomočjo obnovila dolgoročna sposobnost preživetja Cimosa, saj se bo izboljšala njegova likvidnost in podprlo izvajanje ukrepov poslovnega prestrukturiranja, s katerim naj bi se zmanjšali stroški in povečala produktivnost.

Vendar Komisija dvomi, da načrt za prestrukturiranje izpolnjuje zahteve iz Smernic EU iz leta 2004 za reševanje in prestrukturiranje (glej MEMO/04/172). Komisija ima zlasti pomisleke, da lastniki morda ne prispevajo dovolj k stroškom prestrukturiranja. Nekatera sredstva, ki jih je Slovenija priglasila kot lastni prispevek družbe k prestrukturiranju, bi lahko dejansko izvirala iz državnih sredstev in vključevala dodatno državno pomoč. Poleg tega napovedi o dolgoročni sposobnosti preživetja Cimosa morda niso realne in predlagano zmanjšanje zmogljivosti ne bo nujno odtehtalo negativnih učinkov izkrivljanja konkurence.

Ozadje

Skupina Cimos je s približno 7000 zaposlenimi eden večjih slovenskih proizvajalcev in je dejavna predvsem v proizvodnji komponent za avtomobilsko industrijo. Cimos je trenutno v hudih finančnih težavah zaradi pomanjkanja obratnega kapitala in velike zadolženosti v kombinaciji s šibkim povpraševanjem po novih avtomobilih.

Na podlagi Smernic EU iz leta 2004 o reševanju in prestrukturiranju (glej MEMO/04/172) lahko podjetja v težavah prejmejo državno pomoč, če so izpolnjeni nekateri strogi pogoji. Takšna pomoč bi lahko izkrivljala konkurenco na enotnem trgu EU, saj umetno ohranja pri življenju podjetja, ki bi sicer morala izstopiti s trga. Pomoč se lahko dodeli za obdobje šestih mesecev (t. i. pomoč za reševanje). Po tem obdobju je treba pomoč bodisi vrniti bodisi Komisiji priglasiti načrt za prestrukturiranje, da slednja pomoč odobri (t. i. pomoč za prestrukturiranje). Z načrtom za prestrukturiranje se mora zagotoviti, da bo podjetje dolgoročno sposobno preživeti brez nadaljnje državne podpore, da se z izravnalnimi ukrepi odtehtajo negativni učinki izkrivljanja konkurence, ki so posledica državne pomoči, in da lastniki podjetja iz lastnih sredstev zagotovijo zadosten prispevek k stroškom prestrukturiranja.

Ko bodo rešena vprašanja glede zaupnosti, bo nezaupna različica sklepa na voljo v registru državnih pomoči pod št. zadeve SA.37792 na spletni strani generalnega direktorata za konkurenco. Obvestila o objavi novih sklepov o državni pomoči na spletu in v Uradnem listu so na voljo v elektronskem tedniku State Aid Weekly e-News.