Državnih milijonov ni v papirnico

Slovenija dubajskim lastnikom že eno leto dolguje tri milijone. Kako dolgo bo 254 zaposlenih zdržalo brez njih?

Objavljeno
18. marec 2015 19.21
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Radeče – Slovenija niti v enem letu ni izpolnila trimilijonske obveze iz naslova finančnih spodbud za neposredno tujo naložbo do družbe Radeče Papir Nova (RPN), zrasle na pogorišču radeške papirnice. Tuji lastnik RPN, dubajski Emkaan, ki je za družbo odštel 5,1 milijona evrov in v dobrem letu odprl 254 delovnih mest, ravnanje države in njenih najvišjih predstavnikov težko razume, pravi generalni direktor Igor Rakuša.

Zadnji gospodarski minister naše države, s katerim se je Rakuša pogovarjal o obljubljeni subvenciji, je bil Metod Dragonja, ki je pomoč obljubil v dveh mesecih. Zdaj je mimo pet mesecev, v Radeče pa ni z vlade ne denarja ne povratnih informacij. »Če poslovni načrt potrdi tako visok državni predstavnik, kot je minister, se to razume kot najvišja obveza. Ker je država ni izpolnila, smo pred Dubajčani izpadli neresni. Zanje je to zavajanje,« pravi Rakuša.

Na srečo pomoč ni tiste vrste, da bi že ogrožala preživetje družbe, je neodzivnost države za Delo komentiral Rakuša: »Je pa motnja v procesu, ki ima lahko posledice v bližnji prihodnosti, saj smo na podlagi dogovora, ki je bil usklajen z MGRT, zastavili poslovni načrt in aktivnosti na trgu.« Aktivnosti na trgu pomenijo 3,5 milijona evrov mesečne realizacije. Za primerjavo: aprila lani, ko je novoustanovljena družba po stečaju prejšnje znova zagnala proizvodnjo, so začeli s 600.000 evrov mesečne realizacije. »Visoki prihodki potrebujejo tudi visoko podporo,« pojasnjuje Rakuša.

Radeški papirničarji so se bili doslej prisiljeni usmerjati zlasti na trge »navadnega papirja«, saj na strateškem stroju 5 za proizvodnjo zaščitenih dokumentov, kateremu je subvencija namenjena, za zdaj izdelujejo le vzorčne serije. Kupci RPN ne prihajajo z evropskih trgov, temveč z Bližnjega vzhoda, iz Afrike in Južne Amerike, kjer je družba v dobrem letu ustvarila 25 milijonov evrov prihodkov in dober milijon dobička. Letošnji plan je 40 milijonov evrov prometa. »Podjetje ima ogromen potencial, a kljub temu potrebuje vsaj dve leti, da se vrne na trge. Za vrnitev nujno potrebuje stroj 5, ta pa nujna dodatna vlaganja,« pravi Rakuša. Njegov odgovor na vprašanje, koliko časa RPN še lahko zdrži brez državne injekcije, je zgovoren: »Prej ali slej se bomo morali trgu prilagoditi tudi kadrovsko.« Na stroju 5 dela 54 ljudi.

Kljub pritiskom iz lokalne skupnosti in zasavske ter posavske razvojne agencije premikov na MGRT niti pod novo ministrsko »taktirko« Zdravkom Počivalškom ni zaznati. Na MGRT so glede RPN redkobesedni. Potrdili so le, da »še niso izdali odločitve o vlogi«. O razlogih smo spraševali zaman, prav tako o obisku Dubajčanov, ki so se že pred časom zanimali tudi za Palomo s Sladkega Vrha.

Zato pa so bili toliko več pozornosti Dubajčani deležni pozimi 2013, ob prihodu v Radeče, kjer je zaradi stečaja papirnice stopnja brezposelnosti presegla kritičnih 17 odstotkov – brezposelnih je bilo okrog 400 ljudi. Po letu dni je »le« še 14-odstotna – predvsem zaradi tujcev v papirnici.