Zdolšek: Tudi Che Guevera ne more pomagati DUTB

Sava ni prvi primer, ko je glavni upnik po sodni poti zahteval razrešitev uprave. V Savi menijo, da je taka poteza »poskus oviranja«.

Objavljeno
23. oktober 2015 14.07
Posodobljeno
23. oktober 2015 14.07
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Je. G., Delo.si
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Je. G., Delo.si
Ljubljana − Vse kaže, da bo zamenjava vodstva Save prva preizkušnja za novo vodstvo slabe banke, saj je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) danes pri Okrožnem sodišču v Ljubljani vložila zahtevo za prenos pooblastil z dolžnika na upnika. Če bo sodišče ugodilo zahtevi DUTB, bo slaba banka, kot je razumeti, lahko odpoklicala predsednika uprave Save Mateja Narata in člana uprave Aleša Aberška, so ravnokar sporočili iz DUTB.

Zahtevo za takojšnjo razrešitev predsednika in člana uprave Save Narata in Aberška je DUTB na sodišču vložila že konec julija. Takrat s svojo zahtevo ni uspela, zato zdaj, kot kaže, poskuša znova,

»Sava je insolventna družba z negativnim kapitalom. Zaradi navedenega in dosedanjih neučinkovitih ukrepov prestrukturiranja je DUTB izgubila zaupanje v dosedanje vodstvo in njegovo sposobnost, da bi lahko vodilo prestrukturiranje holdinga,« so danes sporočili z DUTB. In dodali, da »ta poteza DUTB ne bo negativno vplivala na poslovanje delujočih družb v holdingu, kot sta Sava Turizem in Gorenjska banka«.

Sava ni prvi primer, ko je glavni upnik po sodni poti zahteval razrešitev uprave, za tak ukrep se je DUTB, denimo, odločila tudi v primeru Avtotehne.

»Cilj DUTB je, da bi v sodelovanju s preostalimi upniki imenovala novo strokovno poslovodstvo z ustreznimi izkušnjami, ki bo lahko stabiliziralo razmere, kot je to že uspešno izvedla v primeru Avtotehne, kjer se odlični rezultati že kažejo,« še pravijo v DUTB.

»Očitno gre za poskus oviranja prisilne poravnave«

»Vsebine zahteve ne poznamo in je ne moremo komentirati. Očitno gre za še en poskus oviranja uspešne izvedbe postopka prisilne poravnave, ki je zdaj že v polnem zamahu,« so se odzvali v Savi in dodali, da je to povsem v nasprotju s pozivom sodišča vsem upnikom, da naj tvorno sodelujejo pri čim prejšnji sklenitvi skupnega predloga načrta finančnega prestrukturiranja Save.

»Sporočilo medijem s strani DUTB je zavajajoče. Postopek preventivnega prestrukturiranja je bil prekinjen prav zaradi potez DUTB in ne zaradi vodstva Save. Sposobnost slednjega – v katerega drugi upniki do sedaj niso podvomili – pa je treba ocenjevati le na podlagi dejstev,« so še zapisali in kot primer navedli že več kot 140
milijonov evrov vrnjenih glavnic in obresti v zadnjih letih ter znižanje stroškov poslovanja za več kot tri četrtine.

V SDH brez komentarja

V Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki je za Kapitalsko družbo (Kad) drugi največji posamični lastnik Save, so STA povedali, da SDH poslovnih odločitev DUTB ne more komentirati, »vsekakor pa skrbno spremlja dogajanje v zvezi s prestrukturiranjem Save«.

Odvetnik Save Stojan Zdolšek: »Za cigare še ni čas«


Nova aktivnost DUTB je bolj medijske kot pravne narave, je prepričan odvetnik Save Stojan Zdolšek iz Odvetniške družbe Zdolšek: »Res pa je, da bi se DUTB na ta način lahko rešil Savinih tožb zaradi nezakonite zaplembe premoženja. To pa v nobenem primeru ne more biti v interesu ostalih upnikov. Naj mi bo še dovoljeno pripomniti, da se pravni spori rešujejo s pravnimi argumenti na sodnem parketu, ne pa s PR akcijami. Na sodišču jim tudi Che Guevara ne more pomagati, četudi je bila njihova zaplemba precej podobna gverilski akciji. Pa tudi za cigare še ni čas,« je v odzivu napisal odvetnik Save Stojan Zdolšek,« je izjavil Zdolšek.