Edina slovenska tovarna iverk v turških rokah

Novi lastniki napovedujejo odprtje 500 delovnih mest in naložbe v višini 40 milijonov evrov.

Objavljeno
20. november 2017 19.11
Dejan Židan, minister za kmetijstvo, na ogledu Tovarne ivernih plošč (TIP), z bodočimi turškimi lastniki, 20.11.2017, Otiški vrh pri Dravogradu [tip, lesna industrija, otiški vrh, dejan židan]
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik
Otiški Vrh – Zapuščeno tovarno ivernih plošč v Otiškem Vrhu so včeraj obiskali njeni skorajšnji lastniki. Koncern Yildizlar Yatirim Holding iz Turčije, ki je septembra od avstrijske lizinške hiše Heta Asset Resolution za dva milijona evrov kupil linijo za izdelavo ivernih plošč, bo za dobrih 7,5 milijona evrov kupil še tovarno v stečaju.

Pogodbo o nakupu bodo novi lastniki podpisali predvidoma prihodnji teden, proizvodnjo na lokaciji, ki je zapuščena že več kot leto in pol, pa zagnali čimprej, najkasneje v šestih mesecih. Za zagon proizvodnje potrebujejo okoli 2,5 milijona evrov, v prihodnjih letih pa nameravajo v obnovo in širitev tovarne vložiti kar 40 milijonov evrov. V tovarni, ki lahko na leto proizvede 300.000 kubičnih metrov ivernih plošč, bo sprva dobilo delo 170 ljudi, število zaposlenih pa bodo postopno povečevali do številke 500.

»To je prvi korak k oživitvi enega od lesnih centrov, ki je v preteklosti propadel. Potrebno je bilo veliko truda in sodelovanja vseh akterjev. Turki zagotavljajo obnovo Otiškega Vrha. Pogajanja so trajala dobra dva meseca. Njihov rezultat je pismo o nameri, v katerem smo se s turškimi partnerji dogovorili, kako jim bomo po pravilih, ki nam jih nalaga zakon, pomagali pri obnovi tovarne. Pismu o nameri bo v prihodnjih dneh sledil podpis pogodbe o prevzemu tovarne,« je povedal Zlatko Ficko, direktor podjetja Slovenski državni gozdovi. Po dogovoru med turškim investitorjem in družbo Slovenski državni gozdovi bo država zagotavljala 35 odstotkov potrebne surovine za zagon proizvodnje, ostalo bodo kupili pri zasebnikih. Gre za manj kvaliteten les, ki ga bodo v Otiški Vrh vozili tovornjaki družbe Slovenski državni gozdovi.

Izziv iskanje zaposlenih

Koncern Yildizlar Yatirim Holding, ki je družinsko podjetje s 3000 zaposlenimi v 50 državah, je v Ljubljani za nakup tovarne ustanovilo svoje podjetje, ki ga vodi Kökyazici Ediz Hasmet. Na Koroškem je povedal, da koncern vodi že četrta generacija, ukvarjajo pa se ne le z lesom, temveč tudi s kemijsko in jeklarsko industrijo. Njihov glavni cilj je tovarno v Otiškem Vrhu čimprej spraviti v pogon, kasneje pa na tej lokaciji izdelovati ne le iverne plošče, temveč tudi pohištvo. Koncern je lani ustvaril 400 milijonov evrov dobička. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je zadovoljen, ker se za naložbo na Koroškem zanima podjetje z več kot stoletno tradicijo, katerega cilj ni zaprtje lokacije, temveč njen razvoj.

Tovarna ivernih plošč v Otiškem Vrhu je šla v stečaj marca lani. Brez dela je ostalo 85 ljudi, nekaj mesecev kasneje pa še dvajset iz hčerinskega invalidskega podjetja Jelka. Na dravograjskem uradu za delo je od takratnih zaposlenih ostala le še peščica starejših ali invalidnih ljudi, zato bo za novega lastnika velik izziv tudi iskanje zaposlenih. Jasmina Uršič, vodja Urada za delo Dravograd: »Novi lastnik se pri nas še ni oglasil. Če se bo, mu bomo pomagali iskati delavce. Res pa je, da na trgu delovne sile vlada konjunktura. Delodajalci vsak dan iščejo delovno silo za proizvodnjo. Večinoma moške.«