Ekološke inovacije za zadovoljnejši jutri vseh

EU ni bogata s fosilnimi viri energije, uvažati mora tudi številne surovine, ki pa se ob rasti držav v razvoju hitro dražijo.

Objavljeno
22. december 2011 18.49
Posodobljeno
22. december 2011 20.00
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Bruselj – Ekološke inovacije so že dolgo del vseh politik prenove, zdaj pa so dobile še podporo v evropskem akcijskem načrtu za izhod iz krize. Evropska unija ni bogata s fosilnimi viri energije, uvažati mora tudi številne surovine, ki pa se ob rasti držav v razvoju hitro dražijo.

Evropska komisija je objavila akcijski načrt za spodbujanje ekoloških inovacij, ki je »ključen za to, da bo Evropska unija do leta 2020 rasla pametno in trajnostno. To je načrt za zelena delovna mesta in zeleno rast,« je dejal komisar za okolje Janez Potočnik. V Bruslju so pri tem predstavili nekaj praktičnih primerov.

Organska čokolada

Tovarna čokoladnih pralin Belvas v kraju Ghislenghien, 80 kilometrov od Bruslja, je edina v Belgiji, ki proizvaja slaščice zgolj iz organskih sestavin, poleg tega je vključena v pravično trgovino, kar pomeni, da plačuje proizvajalce sestavin 20 odstotkov več. Kot pravi lastnik Belvasa Thierry Noesen, zato, denimo, proizvajalci kakavovih zrn pripravijo svoje najboljše pridelke, kar je koristno tudi za podjetje.

Organske praline morajo vsebovati 97 odstotkov naravno zraslih oziroma pridelanih sestavin s certifikatom o pristnosti. Preostali trije odstotki sestavin morajo biti na pozitivni listi, seveda pa to ne smejo biti kemikalije.

Organski lecitin prodaja le en nemški dobavitelj. Lecitin namreč pretežno pridobivajo iz soje, ta pa je največkrat gensko spremenjena. Vse to inšpektorji natančno nadzorujejo, včasih kupijo škatlo čokoladnih slaščic v trgovini, jih stopijo in kemično analizirajo. Če bi našli katero od kemikalij ali pesticid, bi tovarni organske čokolade grozilo zaprtje.

Čokolado sicer dobavljajo trije ali štirje veliki dobavitelji. Kilogram navadne čokolade na debelo stane tri evre, čokolada iz pravične trgovine 4,2 evra, organska čokolada iz pravične trgovine pa 5,3 evra. Kljub temu so slaščice iz zadnje na trgu le 20 odstotkov dražje od slaščic iz navadne čokolade. Ampak povpraševanje po organski čokoladi se povečuje, zato raste tudi proizvodnja, kar pomeni cenejši prevoz.

Belvas namerava sicer prihodnje leto sam delati čokolado. Glavni razlog je neodvisnost od velikih dobaviteljev in možnost uvoza sestavin, zlasti kakavovih zrn, od povsod.

Logo pravične trgovine je v zadnjih letih tudi postal bolj znan, zato ga morajo dobavitelji upoštevati. Sestavine pralin prihajajo iz vsega sveta, iz Peruja in Ekvadorja, Šri Lanke, afriških držav, pa tudi iz Turčije in Italije.

Evropski certifikat okoljske odličnosti EMAS se komercialno ravno ne izplača, vendar Noesen pravi, da »če smo do okolja prijazno podjetje, je logično, da ga pridobimo«. »Energija bo čedalje dražja, poleg tega z okoljsko usmerjenostjo privabiš v podjetje dobre ljudi, ki jim ni vseeno,« še dodaja.

Tovarna je energetsko učinkovita. Odpadno toploto prezračevalnih naprav uporabljajo za gretje vode, ki jo uporabljajo za topljenje čokolade. Celotna tovarna čokoladnih pralin, kjer je nujen natančen nadzor temperature, je v posebej zgrajeni dodatno toplotno izolirani in 2000 kvadratnih metrov veliki »škatli« znotraj tovarniške stavbe. Na strehi je postavljena sončna elektrarna, ki omogoča, da je tovarna 75-odstotno energijsko samozadostna.

Pametna električna omrežja

V Siemensovi tovarni v Huizingenu ugotavljajo, da bo zaradi potrebne rasti deleža obnovljivih virov energije (2010 so v EU iz njih proizvedli 4179 teravatnih ur, leta 2030 pa bodo 10.935 teravatnih ur elektrike) vedno težje zagotavljati ravnotežje med proizvodnjo in porabo. Ekoinovacija je v tem primeru sprememba paradigme.

Zdaj velja, da se proizvodnja elektrike prilagaja porabi, po novem se bo poraba prilagajala razpršeni proizvodnji. Del tega sistema so električni avtomobili, ki služijo kot hranilniki energije, sistem pa določi, kdaj se lahko polnijo.

V Siemensu so postavili celotno mikroomrežje s sončno elektrarno. Kot pravijo, nas brez inteligentnih novih rešitev čakajo neučinkovite in drage posodobitve in krepitve omrežij ter gradnja novih elektrarn. Dodajajo, da bi bilo zgolj čakanje na nove rešitve, ki bi takoj odpravile vse težave, neuspešno, saj bo do takrat že prepozno.

Posnemanje izboljšav narave

V podjetju Greenloop se ukvarjajo z odpravo odvisnosti od fosilnih goriv, zraven pa se sprašujejo, koliko nafte potrebujemo za ureditev sveta brez nafte. Opozarjajo, da so omejitve planeta presežene, trošimo preveč vode, izpuščamo preveč trdnih delcev v zrak in kemikalij v okolje, povzročamo tudi podnebne spremembe. Zato so oblikovali nov model trajnostnega razvoja, kjer gospodarstvo, družba in okolje niso več enakovredna področja, temveč je gospodarstvo del družbe, družba pa del okolja.

V Greenloopu menijo, da je treba kreniti na pot proti družbi, ki temelji na energiji sonca in vgrajuje ogljikov dioksid. »Vsa bitja okrog nas so trajnostna, življenje uporablja odpadke kot material za rast,« pravijo in dodajajo, da 96 odstotkov žive snovi sestavlja le nekaj elementov, ogljik, kisik, vodik, dušik, manj pa je žvepla, kalcija in natrija. Kljub temu zna proizvajati energijo in vezati ogljikov dioksid.

Še nekaj primerov ekoinovacij

Koen Bouckaert, direktor podjetja Alpro, je povedal, da je le približno 12 odstotkov površine planeta na voljo za pridelavo hrane za ljudi, saj večino kopnega preraščajo gozdovi, ceste in mesta ali pa na poljih pridelujejo hrano za živali ali biogoriva. »Zakaj ne bi odpravili vmesne mesne stopnje in jedli kar hrano s polj?« sprašuje Bouckaert, ki se ukvarja zgolj z gensko nespremenjeno sojo. »Za sendvič s sojinim zrezkom porabimo 45-krat manj zemlje, 20-krat manj vode in izpustimo desetkrat manj emisij kot za hamburger z govejim mesom,« še dodaja.

V podjetju Tri-vizor so ugotovili, da vsak četrti tovornjak v EU vozi prazen. Izdelali so program, se povezali z največjimi prevozniki in proizvajalci različne opreme. Zdaj imajo v bazi 55.000 tovornih poti, pri čemer optimizirajo učinkovitost prevoza blaga.

Nov do okolja prijazen postopek obdelave usnja brez kroma, ki znižuje porabo energije in onesnaženje vode, je uvedlo podjetje Sanotan Leather. Vključeno je v industrijo obutve v Estoniji in Franciji, na trgu pa so že tri linije čevljev.

Stekleničko za mleko iz recikliranega papirja in tanke plasti plastike so uvedli v vse trgovine Asda v Veliki Britaniji. Za proizvodnjo porabijo dva milijona ton papirja, z njim pa proizvedejo na leto 20 milijonov stekleničk.

Londonsko podjetje Thames Water izvaja projekt popravila majhnih puščanj vodovodnih napeljav brez razkopavanja. Sistem zazna dotlej neodkrita puščanja cevi, luknje zatesni in jih potem trajno odpravi. V načrtu so skupna podjetja v treh ali štirih državah EU. Tudi čokolada je lahko ekoinovativna, če so vse sestavine organske in iz pravične trgovine.