Elti v prisilno poravnavo zaradi togosti bank

Radgonski Elti ni bil več sposoben financirati jamstev za naročila, banke pa ga niso podprle.

Objavljeno
18. januar 2017 17.33
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Gornja Radgona − Elti Gornja Radgona je ena od družb, ki je leta 1990 nastala iz takrat propadlega radgonskega proizvajalca elektronske in telekomunikacijske opreme Elrada. Specializirali so se za proizvodnjo profesionalne telekomunikacijske opreme in doslej svojo opremo prodali sistemom v šestdesetih državah sveta, vendar so zaradi finančne zahtevnosti projektov zašli v težave, zaradi katerih sedaj predlagajo prisilno poravnavo.

V najboljših časih je Elti zaposloval več kot 90 ljudi, povečini visoko izobraženih strokovnjakov s področja elektronike, telekomunikacij in strojništva, v lanskem letu pa so zaradi težav morali odpuščati, tako da imajo sedaj le še 42 zaposlenih. Težava družbe je bila ozka specializiranost na profesionalno opremo za telekomunikacijske sisteme, ki jih najpogosteje gradijo države, te pa proizvajalce iščejo preko državnih razpisov.

S kakovostjo svojih izdelkov Elti na teh razpisih ni imel težav, vedno večje breme pa jim je bilo financiranje projektov in bančnih jamstev, saj predplačil naročniki skoraj več ne dajejo in posle plačujejo šele po opravljenih tehničnih prevzemih. Zato so v drugi polovici lanskega leta zašli v likvidnostne težave in se zadolžili pri bankah, pa tudi plače in prispevki za delavce so zaostajali za več kot dva meseca. 

»Družba je v zadnjih letih bankam vrnila vse kredite in si je skozi vse leto prizadevala pridobiti nove bančne kredite oziroma zunanje vire financiranja, kar pa nam žal ni uspelo. Tako je podjetje v zadnjem obdobju v celoti ostalo brez podpore bank. Z večjimi upniki in partnerji smo se dogovarjali za dokapitalizacijo, ki pa je na koncu nismo realizirali. 

Ker nismo zmogli  zagotoviti ustreznih virov financiranja, se je poslovanje otežilo do te mere, da družba brez ukrepov finančnega in poslovnega prestrukturiranja ni več zmožna zagotoviti normalnega poslovanja in servisiranja nastalih obveznosti. Na okrožno sodišče v Murski Soboti smo zato vložili zahtevek za uvedbo postopka prisilne poravnave. Potekajo še zadnja usklajevanja načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja, ki ga moramo sodišču predložiti v kratkem,« pravi direktor družbe Denis Šaruga.

Po njegovih zagotovilih ima Elti pri naročnikih toliko ugleda, da tudi v prihodnje ne bo težko dobiti naročil - teh imajo trenutno za več kot milijon evrov - vendar jih ne morejo izvesti zaradi pomanjkanja denarja. Prisilna poravnava, ki bi jih deloma finančno razbremenila, se mu zato zdi smiselna, saj je v svetu do sedaj šele 10 do 15 odstotkov oddajniških sistemov prešlo na digitalno tehnologijo, kakršno proizvajajo oni.

»Digitalizacija TV omrežij še vedno poteka in priložnosti na trgu so. Bivše države SZ, kjer smo v zadnjih letih prodajali največ, še vedno investirajo v digitalno opremo, ki jo prodajamo in predvidevamo, da bo digitalizacija na tem področju trajala še vsaj 6 do 8 let. Latinska Amerika, Azija in Afrika pa v obsegu digitalizacije še niso naredile večjih korakov, tako da bo dela na tem področju dovolj še tja do leta 2025.«