»Enaki postopki za naročanje WC-papirja in gradenj«, z odzivom MJU

GZS nasprotuje predlogu novega zakona o javnem naročanju, med drugim zahtevajo dosledno uvedbo merila ekonomsko najugodnejše ponudbe.

Objavljeno
09. junij 2015 14.35
SLOVENIJA LJUBLJANA 16.11.2012 STRANISCE PETROL FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ne podpira predloga novega zakona o javnem naročanju. »GZS ne podpira predloga ZJN brez ustreznih dopolnitev in sprememb predloga, ki bodo zagotovile konkurenčnost izbire ob sočasnem zagotavljanju poštene vrednosti javnega naročila. Nasprotujemo nevsebinskemu pristopu javnih naročnikov in sodišč k javnemu naročanju in zahtevamo odgovorno javno naročanje,« je pozval Igor Knez iz pravne službe gospodarske zbornice.

Zahtevajo namreč dosledno uvedbo merila ekonomsko najugodnejše ponudbe ter določitev metod za transparentno preverjanje nenormalno nizkih ponudb in večjo aktivnost naročnikov pri izločanju tistih, ki ne zadostijo vsem socialnim, delovnopravnim, okoljskim standardom in drugim podlagam za obvezno plačilo dajatev in poslovnih partnerjev.

Poudarjajo potrebo po usposobljenih javnih naročnikih. »Usposobljenost javnih naročnikov, da poznajo predmet javnega naročanja, njegovo vsebino,je  morda še pomembnejše od samega postopka. Pomembna je priprava na naročilo; če bo to dobro pripravljeno, je manjša možnost izjalovitve javnega naročila,« je dejal Knez in poudaril potrebo po izobraževanju javnih naročnikov in pripravi smernic tako za fazo priprave naročila kot izbire. »Da se določi, kaj so kvalitativni kriteriji in kako jih ocenjevati,« je dodal. Knez je ocenil, da bistveno več kot polovica javnih naročnikov redko ve, kaj natančno naročajo, ali pa uporabljajo enake postopke za naročanje, »pa bom banaliziral, WC-papirja in gradenj«.

Zahtevajo še obvezno arbitražno reševanje sporov, pravočasno plačilo države tudi z bolj dosledno uporabo izvršnice in zagotovitev pravega dvostopenjskega pravnega varstva s poudarkom na presoji vsebine. V GZS so kritični, da v zakonu ni opredeljena odgovornost javnih naročnikov. Zahtevajo, naj bodo obveznosti naročnikov v primerjavi z izbranimi ponudniki in njihovimi podizvajalci sorazmerne.

Predloga ZJN ne podpirajo niti v obrtni niti v inženirski zbornici, nekatere zahteve zbornic po mnenju ministrstva za javno upravo pa niso v skladu z evropsko zakonodajo.