Energetika se lahko tudi ustavi

Sindikat zahteva odgovore vlade do 14. marca, sicer lahko sledi tudi stavka 10.000 delavcev v energetiki.

Objavljeno
05. marec 2014 14.28
Posodobljeno
05. marec 2014 15.00
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana - »Če do 14. marca ne bo sestanka s predsednico vlade, ministrom za infrastrukturo in Sodom in ne bo rešitev, bomo uporabili drugačna sindikalna orodja,« pravi predsednik sindikata energetike Branko Sevčnikar. Najhuje je v RTH, kjer rudarji niso dobili plač.

Katera drugačna orodja ima sindikat v mislih, Branko Sevčnikar ni želel govoriti, je pa na koncu mogoča tudi stavka 10.000 delavcev v energetiki. Razlogov za poenotenje in strnitev vrst sindikata je po Sevčnikarjevih besedah več, saj je vsa energetika ogrožena. »Pretekli dve leti smo si zelo dejavno prizadevali, da bi težave v energetiki reševali skozi socialno sprejemljiv, partnerski odnos. Stroka bi morala imeti prednost, ne populistične izjave. Do danes smo se dogovarjali, ugotovili, da »so vsi naredili vse«, vendar delavci v Rudniku Trbovlje Hrastnik niso dobili plač za januar,« je povedal Sevčnikar in dodal, da so se zato odločili vzeti stvari v svoje roke.

Če do 14. marca z vlado in Sodom ne najdejo skupnega jezika, ali pa predsednica vlade zanje ne najde časa, bo Sindikat delavcev dejavnosti energetike s sindikalnim delovanjem »prisilil oziroma prepričal vlado«, da sedanje razmere in upravljanje energetike ni dobro. »Naš minister (Samo Omerzel, minister za infrastrukturo in prostor) je zelo na hitro izustil, da bo sledil ideji, po kateri bi se elektrodistribucijske družbe združile pod eno kapo, trgovski deli pa se prodajo,« je povedal podpredsednik sindikata energetike Valter Vodopivec in opozoril, da je zadnja ujma pokazala, da so družbe vpete v okolje. Če bi jih združili, bi se to v nekaj letih gotovo pokazalo na manj zanesljivi oskrbi z elektriko. »Od vlade hočemo izvedeti, kakšni so njeni resnični nameni,« pravi Vodopivec.

Še bolj negotova je usoda Termoelektrarne Trbovlje. »Odločitev čakamo že več let. Zdaj je predvideno, da preidemo v hladno rezervo, poslovni načrt za letos pa še ni podpisan. Že aprila se lahko zgodi, da bodo delavci ostali brez plač. Zato zahtevamo, da TET postane polnopravna članica skupine HSE, da vodstvo HSE da pisno izjavo o statusu TET za letos in prihodnja leta. Zahtevamo tudi, da HSE zagotovi plače,« je povedal Aleš Žagar, predsednik sindikata TET.

V RTH pa že zdaj zamujajo s plačami. »Nimam občutka, da so vlada ali lastniki pripravljeni na ugodne rešitve razmer,« je povedal Anton Lisec, predsednik sindikata RTH, in dodal, da ne odstopajo od za ponedeljek napovedane stavke. Sevčnikar in tudi Žagar vidita rešitev za obe družbi v odprtju rudnika Brnica. »Brez tega bomo izgubili 1000 delovnih mest, brezposlenost v Zasavju bo dosegla 30 odstotkov, regija pa bo morala dobiti pomoč države. Na vprašanje Dela, ali sindikat podpira prodajo TET, je Sevčnikar odgovoril, da ne. »Za TET je gotovo prostor v slovenski energetiki. Ne bomo pa aktivno nasprotovali prodaji, če bo pogodba imela primerna zagotovila za zaposlene,« je odgovoril Sevčnikar.