Farmacevtske družbe: milijardni dobički in napovedi prevzemov

Kolikšno so bili lanski dobički farmacevtskih velikanov: Pfizerja, AstraZenece, Rocha, Bayerja in Novartisa?

Objavljeno
26. februar 2015 19.47
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana - Poslovne izide so objavile tudi nekatere največje svetovne farmacevtske družbe. Ameriški Pfizer je lani ustvaril 49,6 milijarde dolarjev prihodka, to je štiri odstotke manj kot leta 2013, in 9,1 milijarde evrov dobička oziroma 58 odstotkov manj. Na njegove poslovanje močno vplivata trdni dolar in konkurenca generičnih proizvajalcev, saj je mnogim njegovim zdravilom potekla patentna zaščita. V začetku meseca pa je napovedal, da bo za 15 milijard dolarjev prevzel družbo Hospira, vendar bo skupna vrednost prevzema malo manj kot 17 milijard dolarjev, ker ima Hospira še okrog 1,75 milijarde dolarjev dolgoročnega dolga.

Dobiček je zaradi velikih stroškov četrte faze prestrukturiranja in neugodnih menjalnih tečajev za več kot polovico zmanjšala tudi britanska AstraZeneca. Bilo ga je le milijarda evrov, leta 2013 pa 2,2 milijarde. Prihodka je bilo 22,8 milijarde evrov oziroma odstotek več kot leto pred tem. Zaradi slabših rezultatov v zadnjem lanskem kvartalu so omilil tudi napovedi o letošnji prodaji in napovedali dodatna odpuščanja.

Valutna razmerja, predvsem močan frank, so vplivala tudi na lansko poslovanje švicarske družbe Roche. Prihodke je povečala za odstotek, na 47,5 milijarde frankov, čistega dobička pa je bilo 16 odstotkov manj, znašal je 9,3 milijarde frankov. Tudi letos zaradi vpliva vrednosti franka pričakujejo manjšo rast prodaje. V začetku leta je Roche napovedal, da bo za 1,2 milijarde dolarjev prevzel 56,3-odstotni delež ameriške družbe Foundation Medicine. Posel naj bi bil dokončan v drugem četrtletju.

V nasprotju z omenjenimi družbami sta boljše poslovala nemški Bayer in švicarski Novartis, ki sta dobiček povečala. Bayer je lani ustvaril 3,4 milijarde evrov čistega dobička, to je 7,4 odstotka več kot leto prej. Prihodke od prodaje je povečal za 5,2 odstotka, na rekordnih 42,2 milijarde evrov. Letos pričakujejo še boljše rezultate. Novartis, katerega član je tudi Lek, je prodajo povečal za tri odstotke, čisti dobiček pa za 11. Prihodka od prodaje je bilo 58 milijard dolarjev, čistega dobička pa 10,3 milijarde dolarjev.