Fištravčevih kitajskih sanj dokončno konec

Tovarna baterij: Nesojeni investitorji z Daljnega vzhoda zapirajo svoje papirnato podjetje.

Objavljeno
07. november 2016 20.55
Predvidena lokacija kitajske tovarne baterij, 31.3.2015, Maribor
Peter Rak
Peter Rak

Maribor – Če so doslej največji optimisti še dopuščali vsaj teoretično možnost, da bo kdaj v prihodnosti v Mariboru res odprla vrata razvpita kitajska tovarna baterij, je zdaj tudi uradno in dokončno jasno, da iz tega projekta ne bo nič. Podjetje Shihlien Apes, d. o. o., je podalo zahtevek za postopek izbrisa iz registra.

To niti ni kakšno posebno presenečenje. Potovanja mariborskega župana Andreja Fištravca na Kitajsko in vehementne napovedi o velikih tujih investicijah so bili že od začetka dvomljivi.

Ena večjih potegavščin se je zdel razpis za 52 delovnih mest v kitajski tovarni baterij, ki je bil objavljen le mesec pred županskimi volitvami leta 2014, čeprav za razpis ni bilo nobene podlage.

Dvom je predstavljal že razpis, ki ga je objavila kadrovska agencija Powerserv, ki je že prej sodelovala z občino, poleg tega Shihlien Apes, d. o. o., ni takrat imel ne prostorov za proizvodnjo ne ustreznih soglasij in dovoljenj.

Kljub številnim informacijam o nakupu nepremičnin, da si »kupci« ogledujejo prostore propadlega Cestnega podjetja Maribor na Pobrežju, lokaciji na Taboru in na območju nekdanje Mariborske tekstilne tovarne v Melju, nazadnje nepremičnino nekdanje trgovske družbe Maxina na Tržaški cesti, sklenitve posla nikoli ni bilo, prav tako kitajski poslovnež Po Shi Lin, predsednik upravnega odbora kitajske družbe Shihlien Energy Technology oziroma njegovi mariborski pooblaščenci niso na upravni enoti vložili nobenega zahtevka za izdajo gradbenega, uporabnega ali okoljskega dovoljenja.

Župan obljubljal tristo delovnih mest

Župana Andreja Fištravca to ni ustavilo, da ne bi samozavestno dejal, da so aktivnosti pri iskanju tujih investitorjev na Kitajskem obrodile prve sadove, in napovedal naložbo v višini 15 milijonov evrov. V treh letih naj bi zaposlitev v tovarni, kjer bi sestavljali baterije za avtomobilsko industrijo in shranjevanje elektrike v domovih, dobilo tristo ljudi, in sicer tako proizvodnih delavcev kot tudi inženirjev elektrotehnike, programerjev, menedžerjev, računovodij, komercialistov ...

Začetek postopka za izbris iz sodnega registra brez likvidacije za družbo Shihlien Apes, d. o. o, ki je bil vložen 26. oktobra, je tako logičen konec povsem nerealnega projekta, ob tem pa se še dodatno postavlja vprašanje smiselnosti potovanj župana in občinskih delegacij po svetu.

V času Fištravčevega mandata so samo Kitajsko obiskali kar 16-krat, kar je občinski proračun stalo precej več kot sto tisočakov, ne da bi od tega imeli kakšne konkretne rezultate.

Poleg tega so zagnali še spletno stran Invest in Maribor ter organizirali dve poslovni konferenci s kitajskimi in beloruskimi poslovneži, za kar so porabili okoli sedemdeset tisoč evrov; po neuradnih informacijah so za ta mesec in december na občini načrtovali še dve podobni mednarodni konferenci, med drugim s predstavniki Irana, vendar so jih morali odpovedati, ker iz tujine ni bilo zanimanja.

Od uspeha do brez komentarja

Precej denarja so porabili še za občinsko pisarno za tuje investicije in spodbujanje gospodarstva, vendar so se na občini glede jalovosti svojih podvigov zavili v molk, niti o tako imenovani ameriški univerzi ne govori več nihče, zato pa si očitno prilaščajo projekte, za katere nimajo veliko zaslug.

Eden takšnih je septembrska napoved italijanskega podjetja plastične embalaže Serioplast Group, da bo odprlo obrat v proizvodni coni v Limbušu. Investicija je vredna 7,5 milijona evrov, vendar je bolj ali manj jasno, da gre predvsem za sodelovanje Italijanov s podjetjem Henkel in da tukaj lobiranje mariborske občine ni igralo posebne vloge.

Fištravec je letos že nekajkrat priznal, da je nastal »zastoj« ali »preložitev« kitajske investicije, prav tako je poudarjal, da investitor lahko samostojno spreminja svoje odločitve, vendar ne gre pozabiti, da je mariborski župan vseskozi naložbo predstavljal kot svoj uspeh. Zato nas je zanimalo, kakšen je vzrok, da je projekt dokončno padel v vodo, vendar nam na vprašanja (še) ni odgovoril.