Francozi in občina rešujejo Radeče papir

Občina bo poskušala ustanoviti podjetje, ki bi nadaljevalo proizvodnjo na četrtem papirnem stroju.

Objavljeno
18. april 2012 10.36
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Radeče - Občina Redeče bo poskušala ustanoviti podjetje, ki bo najelo četrti stroj, francoska družba Oberthur Technologies pa se zanima za najetje petega papirnega stroja. S tem bi vsaj polovica izmed 370 zaposlenih delavcev papirnice v stečaju obdržala službe.

Po izrednem zasedanju občinskega sveta je radeška županja Rafaela Pintarič pojasnila, da bo občina proučila možnosti za ustanovitev podjetja, ki bi nadaljevalo proizvodnjo na četrtem papirnem stroju. V Slovenji se je medtem mudila delegacija francoske mednarodne družbe Oberthur Technologies, ki se je pri stečajnem upravitelju Borutu Sokliču zanimala za možnosti nadaljevanja proizvodnje na petem papirnem stroju.
Soklič sicer včeraj ni hotel povedati, kdo se zanima za odkup dela proizvodnih zmogljivosti papirnice: »Po dogovoru s potencialnim kupcem ne morem omenjati njegovega imena, je pa nekdo izmed predstavnikov kupca ime družbe omenil novinarjem. Lahko pa povem, da gre za resnega investitorja.«

Da gre prav za Oberthur Technologies s sedežem v Franciji, po dostopnih podatkih vodilno mednarodno podjetje za proizvodnjo pametnih kartic in s tem povezanih storitev, ki v 40 državah zaposluje 5.700 ljudi, pa nam je včeraj potrdila radeška županja Pintaričeva. Kot je znano, je sodišče v začetku aprila v Radečah papirju uvedlo stečajni postopek, od takrat pa si v Radečah prizadevajo preprečiti zaprtje papirnice. Občina je tudi vlado pozvala, da naj poskuša najti rešitev za ohranitev delovnih mest, v torek pa so občinski svetniki na izrednem zasedanju sklenili, da naj strokovne službe pripravijo finančni načrt in preverijo možnosti, ustanovitve podjetja v lasti občine, ki bi najelo in nadaljevalo proizvodnjo na četrtem papirnem stroju.

Soklič je za Delo dejal, da mora biti kot stečajni upravitelj do tovrstnih pobud neopredeljen, da pa kot državljan takšno zamisel podpira. »Kot razumem, si občina prizadeva za ohranitev proizvodnje predvsem zaradi socialnih vzgibov. Sedanje ocene pravijo, da bi na četrtem stroju proizvodnjo lahko nadaljevali s pozitivno ničlo, s čimer bi bil socialni cilj dosežen. Občini, če bo do pobude za najem stroja prišlo, sem pripravljen priti nasproti z ugodnimi pogoji,« je povedal Soklič.

Če bo prišlo do ugodnih dogovorov med stečajnim upraviteljem, občino in francoskim partnerjem, bi to pomenilo, da bi na četrtem stroju nadaljevali s proizvodnjo pisarniškega papirja, na petem stroju pa s proizvodnjo zaščitenih papirjev za bankovce in druge zaščitene tiskovine. Koliko delovnih mest natančno bi s tem v Radečah vsaj začasno ohranili, bo odvisno od tega, koliko delavcev bosta za obe proizvodnji potrebovala najemnik in kupec.