Gospodarska klima višja: mesečno in letno

Kazalnik gospodarske klime januarja 1,4 odstotne točke višji kot decmebra in 11,5 odstotka višji kot januarja lani.

Objavljeno
26. januar 2015 11.52
Silva Čeh, gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA
Silva Čeh, gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA

Ljubljana − Kazalnik gospodarske klime je bil januarja 2015 (2,7 odstotne točke) 1,4 odstotne točke višji kot decembra 2014 (1,3 odstotne točke) in 6,7 odstotne točke višji od dolgoletnega povprečja.

Na zvišanje kazalnika gospodarske klime na mesečni ravni je najbolj vplival kazalnik zaupanja potrošnikov (0,6  odstotne točke). Pozitivno so k zvišanju gospodarske klime prispevali še kazalniki zaupanja v trgovini na drobno (0,5  odstotne točke), kazalnik zaupanja v predelovalnih dejavnostih (0,2 odstotne točke) in kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih (0,1 odstotne točke)

Več kot desetodstotno letno izboljšanje

Kazalnik gospodarske klime je bil januarja 2015 na letni ravni 11,5-odstotne točke višji.

Na zvišanje kazalnika gospodarske klime na letni ravni je najbolj vplival kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih ( 4,8 odstotne točke). Pozitivno so k zvišanju gospodarske klime prispevali še kazalnik zaupanja potrošnikov (3,0  odstotne točke), kazalnik zaupanja v predelovalnih dejavnostih (2,8 odstotne točke), kazalnik zaupanja v trgovini na drobno (0,7 odstotne točke) in kazalnik zaupanja v gradbeništvu (0,2 odstotne točke).

Donos na slovenske obveznice znova rekordno nizko


Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice z zapadlostjo septembra 2024 se je danes znova znižal, piše STA. Okrog 16. ure je donos na slovenske desetletne obveznice na elektronski borzi MTS znašal 1,38 odstotka, kar je 0,10 odstotne točke manj kot ob začetku trgovanja in pomeni novo najnižjo vrednost od vstopa Slovenije v območje evra.

Donosi na obveznice preostalih članic območja evra se medtem danes niso bistveno spreminjali in se gibljejo okrog izhodišča. Zahtevan donos na desetletne nemške obveznice je popoldne znašal 0,34 odstotka, kar je enako kot ob koncu petkovega trgovanja. Pribitek slovenskih obveznic na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, tako trenutno znaša 1,04 odstotne točke.