Gospodarski minister je glede rešitve Cimosa optimist

Sanatorji so oblikovali operativno skupino, ki jo vodi Gašpar Gašpar Mišič. Družba do konca aprila potrebuje 20 milijonov evrov.

Objavljeno
05. april 2013 20.32
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – »Smer reševanja Cimosa je prava. Zelo sem zadovoljen, ljudje hočejo, da se rešitev najde,« je po današnjem sestanku, ki je bil namenjen reševanju koprskega podjetja, dejal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik.

Na sedežu NLB so se srečali predstavniki bank upnic, Cimosovega vodstva, lastniki in vlade, med njimi gospodarski minister, finančni minister Uroš Čufer in državni sekretar vlade, zadolžen za sanacijo gospodarskih družb v težavah, Gašpar Gašpar Mišič. Slednji je postal koordinator nove skupine za reševanje Cimosa, ki naj bi oblikovala ukrepe za sanacijo družbe.

»Lastniki, banke in država se zavedamo resnosti in delamo v smeri rešitve. Prizadevanje vseh udeležencev srečanja gredo v smeri celovite rešitve,« je po sestanku dejal Gašpar Gašpar Mišič. Hkrati je dodal: »Če kdo, se ta vlada zaveda nujnosti ohranitve delovnih mest in na tem bomo delali. Cimos ima perspektivo. To je podjetje, ki ima dolgoročne pogodbe s kupci, je razvojno podjetje z visokotehnološkimi izdelki ter pomemben člen avtomobilske industrije in celotne verige. Zelo je pomembno, da se tega vsi zavedamo.«

Kot je znano, ima Cimos že nekaj let likvidnostne težave, te pa so se zaostrile konec prejšnjega leta. Podjetje je po navedbah uprave Cimosa solventno do konca junija, in sicer zaradi sporazuma z bankami. Družba namreč bankam dolguje 360 milijonov evrov, banke pa so pred kratkim posojila reprogramirale.

Cimos do konca meseca potrebuje 20 milijonov evrov, predvsem za plačila dobaviteljem in tudi za nekatere naložbe, ki jih morajo izpeljati, da bi imeli naročila tudi v letu 2015. Teh 20 milijonov evrov naj bi družbi zagotovila država prek Soda.

Uprava je že pripravila osnutek načrta poslovnega prestrukturiranja, do konca meseca pa mora po naročilu nadzornikov pripraviti še podroben načrt za njegovo izvedbo in izračun pričakovanih finančnih učinkov. Ti so sicer ocenjeni na 10 milijonov evrov letno.